کوچینگ کسب و کار چیست؟

کوچینگ کسب و کار چیست؟

دکتر مرضیه نزاکت ­الحسینی

از شورای نویسندگان خانه­ تاب­‌آوری

همانطور که در یادداشت­ های قبلی اشاره کردیم، کوچینگ را می­توان به دو نوع کوچینگ زندگی و کوچینگ کسب و کار طبقه ­بندی کرد. در یادداشت گذشته، به تعریف کوچینگ زندگی و معرفی چهار نوع از انواع مختلف آن پرداختیم. در این یادداشت، قصد داریم چند نمونه از کوچینگ کسب و کار را معرفی کنیم.

کوچینگ مدیریت کسب و کار[۱]: مُراجعان این مدل کوچینگ مدیرانی هستند که کسب و کارهای مختلفی مانند استارت­آپ­ها، شرکت­های بزرگ، معمولی، و حتی کوچک را اداره می­کنند. کوچ­های مدیریت کسب و کار باید در امر مدیریت بازرگانی و کسب و کار بسیار با تجربه باشند، و سابقه ­ی مدیریت کسب و کارهای متفاوت را داشته باشند. کوچ مدیریت کسب و کار با طراحی یک نقشه ­ی هدفمند به افراد کمک می­کند به اهدافی که برای کسب و کار خود تعیین کرده­اند برسند. این کوچ­ها در حیطه ­هایی مانند ارتباط با کارمندان، ارتباط با فروشنده ­گان، مدیریت زمان، مهارت­های سازماندهی، و ایجاد اعتماد به نفس به عنوان یک دارنده­ی کسب و کار به افراد کمک می­کنند.

کوچینگ کارآفرینی[۲]: مراجعان این مدل کوچینگ معمولا از دو قشر هستند. دسته ­ی اول کارآفرینان جوانی هستند که تجربه­ ی کمی دارند ولی برنامه­ ها و آرزوهای زیادی در سر دارند، و دسته ­ی دوم کارآفرین­های مسن­تری هستند که در زمینه­ ی تجارت و کسب و کار با تجربه هستند و ممکن است در بعضی جنبه ­های کار خود نیاز به مشاوره داشته باشند. علاوه بر این، این مراجعان ممکن است در حال تاسیس کسب و کار جدیدی باشند و یا بالعکس، برای نگه داشتن کسب و کار خود با مشکل مواجه شده باشند. ممکن است اینطور به نظر برسد که کوچینگ کارآفرینی به معنی هدایت کردن یک فرد با انگیزه در مسیر راه اندازی یا جلو بردن کسب کار خود باشد. ولی چنین نیست. کوچ کارآفرینی باید دقیقا بداند که چطور باید یک کسب و کار را شروع کرد و چطور از پس مسائلی که چه از نظر عملی و چه از نظر احساسی در طول مسیر برای فرد کارآفرین پیش خواهد آمد برآید.

کوچ کارآفرینی می­تواند در این مسائل به مراجع خود کمک کند: تقویت مدیریت زمان تا بتواند در کاری که شروع کرده است با قدرت جلو رود، سبک رهبری خود را ارتقاء دهد، منابع حمایتی خود اعم از خانواده، دوستان، همکاران، سرمایه­گذاران و غیره را بشناسد، تکنیک­های بازاریابی و برند سازی شخصی را یاد بگیرد، روابط تجاری خود را برای موفقیت بیشتر گسترش دهد، راه­های مدیریت زمان و درآمد را بیاموزد، برای بالا بردن عملکرد و رشد کسب و کارش از تکنولوژی استفاده کند، بتواند برنامه ­ی عملیاتی که مطابق چشم­ اندازها، منابع، سیستم حمایتی، زمان، و سرمایه­ ی خود باشد طراحی کند.

کوچینگ مدیریت اجرایی کسب و کار[۳]: این نوع کوچینگ بازار بسیار وسیعی را در اختیار دارد که می­تواند شامل مدیران شرکت­های بزرگ، رهبران، و صاحبان کسب و کار در تمامی صنایع باشد. معمولا در چنین شرایطی افراد خود دارای قابلیت رشد هستند ولی هدفشان از استخدام کوچ چند برابر کردن سرعت رشدشان است. بنابراین، کوچ باید بتواند فهم عمیقی از جایگاه این افراد در سازمان و صنعت مورد نظر داشته باشد. مهمولا این افراد به دنبال یافتن راه حلی برای موانعی که در سر راه دارند هستند و می­خواهند احساس رضایت بیشتری از کسب و کار داشته باشند. کوچ­های مدیریت اجرایی می­توانند در این موارد به مراجعان خود کمک کنند: در محیط­های شغلی به تیم­ها کمک کند بهتر به توافق نظر برسند و سریعتر دست به اقدام بزنند، به کارمندان کمک کنند که ذهنیت خود را تغییر دهند و کسب و کاری که در آن مشغول هستند را از آن خود ببینند، احساس تعهد شغلی را ارتقاء دهند، راه­های جذب مدیران و رهبران خبره را به مراجعان خود یاد بدهند، به آنها کمک کنند برنامه­ی بازاریابی و یا تجاری طراحی کنند، حس خودمختاری را در کارگران بالا ببرند، نرخ بازگشت کالا را کاهش دهند، و اولویت­های سازمان را شناسایی کنند.

کوچینگ فروش[۴]: مخاطب کوچینگ فروش کسانی هستند که در پست­های مدیریت فروش، مدیران اجرایی فروش، مشاوران فروش، کارآفرین­ها و حتی کوچ­ها هستند. ممکن است در نگاه اول این افراد متفاوت به نظر برسند ولی در واقع شباهت­هایی هم دارند. همه­ی این افراد به دنبال طرف تجاری خود می­گردند، به دنبال بالا بردن فروش خود هستند، می­خواهند به کسب و کار خود ثبات بدهند، و سرمایه­ی اولیه­ی خود را افزایش دهند. کوچ­های فروش باید تجربه ­های محیط­های فروش متفاوت را داشته باشند تا بتوانند به مراجع خود کمک کنند فروشش را بالا ببرد، به اهدافش برسد، تیم­سازی کند، و سودش را بالا ببرد. مراجعان کوچینگ فروش به دنبال این مهارت­ها هستند: مشتری­های خود را افزایش دهند، راه­های قطعی بستن معامله را بیاموزند، بر خجالت، ترس، و عزت نفس پایین غلبه کنند، اعتماد به نفس خود را برای مواجهه با چالش­ها و رسیدن به اهدافشان بالا ببرند، تکنیک­های موثر فروش را بیاموزند، یک سیستم حمایتی قوی برای خود درست کنند، هنر مذاکره را بیاموزند.

کوچینگ بازاریابی[۵]: مراجعان این مدل کوچینگ افرادی هستند که در پست­های مدیریت بازاریابی، مدیران اجرایی بازاریابی، مشاوران بازاریابی، کارآفرین­ها و دوباره حتی کوچ­ها هستند. هدف بازاریاب­ها این است که بتوانند استراتژی­هایی در دست داشته باشند که بتوانند از طریق آنها پیام مناسب را به فرد مناسب در زمان مناسب برسانند. کوچ بازاریابی باید تجربه­ی زیادی در امر بازاریابی محصول مراجع خود داشته باشد. کوچ بازاریابی باید تمایلات و ترجیحات مشتری­های مراجع خود را به خوبی بشناسد تا بتواند به او کمک کند ادبیات مناسب و راه­های ارتباطی موثر برای تحت تاثیر قرار دادن مشتری را به کار ببندد. کوچ­های بازاریابی می­توانند در این موارد به مراجعان خود کمک کنند: تحقیقات اولیه و ثانویه بازار، فهم تمایلات، رفتارها و نگرش­های مشتریان، پیدا کردن بازار مناسب، یافتن کانال­های ارتباطی جدید، یافتن پیام­های بازرگانی متقاعد کننده، یافتن مشتری مناسب، و یادگرفتن بازاریابی اینترنتی و الکترونیکی.

[۱] Business Management Coaching

[۲] Entrepreneur Coaching

[۳] Executive Business Coaching

[۴] Sales Coaching

[۵] Marketing Coaching

کوچینگ زندگی چیست؟

کوچینگ زندگی چیست؟

دکتر مرضیه نزاکت الحسینی

از شورای نویسندگان خانه­ تاب ­آوری

در یادداشت گذشته، تعاریف کوچینگ زندگی و کوچینگ کسب و کار را ارئه کردیم. در این یادداشت از میان انواع مختلف کوچینگ زندگی، به معرفی کوچینگ حرفه­ ای[۱]، کوچینگ فرزندپروری[۲]، کوچینگ توسعه ­ی فردی[۳]، و کوچینگ بازپروری[۴] می­پردازیم. از آنجایی که هدف از کوچینگ زندگی بهبود کیفیت ابعاد مختلف زندگی افراد است، باید در نظر داشته باشیم که انواع مختلف کوچینگ زندگی در عین مستقل بودن دارای شباهت­های زیادی هم هستند.

کوچینگ حرفه ­ای: معمولا مُراجعانی که به کوچ حرفه­ ای مراجعه می­کنند کسانی هستند که درگیر بازار کار مدرن امروزی شده ­اند، قصد پیدا کردن شغل جدیدی دارند، می­خواهند در شغل خود ارتقاء پیدا کنند، و یا به طور کامل قصد تغییر زمینه­ ی شغلی خود را دارند. کوچ­های حرفه­ ای نباید لزوما در زمینه­ی حرفه­ای مُراجع سررشته داشته باشند، و فقط باید بتوانند به فرد کمک کنند قدرت پیدا کردن شغل جدید و یا تغییر شغل کنونی به شغل مورد علاقه ­اش را در خود پیدا کند. در جلسات کوچینگ حرفه ­ای، کوچ توانمندی­ها، استعدادها، و اهداف مُراجع را تعیین می­کند. نیازها و علایق او را بررسی می­کند. به او کمک می­کند به موانعی که در محیط کارش وجود دارند غلبه کند. به مُراجع کمک می­کند برای دستیابی به رضایت شغلی یک برنامه­ ی عملیاتی طراحی کند. به او در تصمیم­ گیری­های مهم شغلی­ اش کمک می­کند. برای یافتن شغل جدید به او در شبکه­ سازی کمک می­کند. در یافتن شغل، آماده شدن برای مصاحبه ­ی شغلی، و بررسی انتخاب­های مختلف شغلی او را یاری می­دهد.

کوچینگ فرزندپروری: والدین معمولا با چالش­های فراوانی در زمینه­ ی فرزندپروری مواجه هستند، و خواسته­ ی اصلی­شان برقرار رابطه ­ای متقابل همراه با عواطف و احساسات با فرزندان خود است. در واقع، نقش کوچِ فرزند پروری این است که به والدینی که در تربیت فرزند دچار چالش و بحران شده ­اند کمک کند تا بتوانند راه­های موثر فرزندپروری را بیاموزند، چالش­های خود را بشناسند، برای حل کردن آنها دست به اقدام بزنند و از چالش­ها عبور کنند. کوچینگ فرزندپروزی موفق باید منجر به رابطه ­ی قوی بین والدین و فرزندان و همچنین برقراری ارتباطی صمیمی، صادقانه و همراه با عشق شود. مسائلی که معمولا در کوچینگ فرزندپروری مطرح می­شوند می­توانند شامل این موارد باشند: چالش­های نگهداری از نوزاد اول خانواده، بدخلقی کودکان، از پوشک گرفتن کودک، عصبانیت و پرخاشگری نوجوانان، بد غذا بودن کودکان، مسائل جنسی و دوران بلوغ، افسردگی و یا میل به خودکشی در نوجوانان، میل به مواد مخدر و نوشیدنیهای الکلی، و فراهم آوردن محیط مناسب برای رشد فرزندان.

کوچینگ توسعه­ ی فردی: افرادی که به کوچ توسعه­ ی فردی مراجعه می­کنند معتقدند زندگی بسیار ارزشمند است و می­خواهند از نهایت توانایی­هایشان استفاده کنند. کوچینگ توسعه­ ی فردی موضوعات متفاوتی مانند افزایش شادی، عشق، ثروت، و به طور کلی لذت زندگی کردن را در برمی­گیرد. نکته­ ی مهم این است که افراد خودشان قابلیت رسیدن به این چیزها را دارند و وظیفه­ ی کوچ این است که به آنها کمک کند این قابلیت­ها را در خود پیدا کنند. معمولا این موضوعات جلسات کوچینگ توسعه­ ی فردی مطرح می­شوند: روابط فردی، دوست داشتن خود، یافتن خود واقعی، ایجاد ذهنیت مثبت، بالا رفتن لذت و اشتیاق، بالا رفتن اعتماد به نفس، کاهش استرس و اضطراب، و خود انگیزه دهی.

کوچینگ بازپروری: کوچ­ هایی که در زمینه­ ی بازپروری کار می­کنند، با افرادی سر و کار دارند که در حال ترک انواع مختلف اعتیاد (مواد، نوشیدنی­ های الکلی، روابط جنسی، و قمار) هستند. اعتیاد می­تواند همه­ ی جوانب زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین مواردی که کوچ بازپروری با آنها روبرو می­شود بسیار متنوع و متفاوت هستند. البته باید به این نکته توجه کنیم که نقش کوچ بازپروری با مشاور اعتیاد متفاوت است. کوچ بازپروری به زندگی فرد بعد از ترک اعتیاد رسیدگی می­کند، مثلا به او کمک می­کند برای زندگی فردی و شغلی­ اش هدف­گذاری کند. زندگی پس از اعتیاد پستی­ و بلندی­های فراوانی دارد. بنابراین، وظیفه­ ی کوچ این است که به طور مداوم به فرد یادآوری کند که چرا ترک کرده است و ابزارهایی در اختیار او قرار دهد که بتواند در زندگی جدیدش از آنها استفاده کند. این ابزارها می­توانند شامل این موارد باشند: مدیریت زمان، هدف­گذاری، کاهش استرس، مدیریت خشم، ارتباط موثر، تصمیمات شغلی، فرآیند درخواست شغل، بالا بردن درآمد، افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس، داشتن سبک زندگی سالم، تعادل بین شغل و زندگی شخصی، و حتی شبکه­ سازی.

در این یادداشت به معرفی چهار نوع کوچینگ زندگی پرداختیم. در یادداشت بعدی به چند نوع کوچینگ کسب و کار و تعاریف آنها خواهیم پرداخت.

[۱] Career coaching

[۲] Parent coaching

[۳] Personal development coaching

[۴] Recovery coaching

انواع مختلف کوچینگ چه هستند؟

انواع مختلف کوچینگ چه هستند؟

دکتر مرضیه نزاکت الحسینی

شورای نویسندگان خانه­ تاب ­آوری

در دو یادداشت گذشته به اینکه کوچینگ چه هست و چه نیست پرداختیم. در این یادداشت و چند یادداشت آینده قصد داریم به انواع مختلف کوچینگ بپردازیم. قبل از اینکه انواع کوچینگ را نام ببریم، باید به این نکته مهم توجه کنیم که کوچینگ به طور کل و از هر نوعی که باشد در راستای ارتقاء سلامت و عملکرد فردی و حرفه­ای افرادی است که از نظر روانی سالم بوده و مشکلات بالینی نداشته باشند. بر اساس طبقه­ بندی فدراسیون بین­ المللی کوچینگ[۱]، کوچینگ را می­توان به صورت کلی به دو دسته­ ی کوچینگ زندگی[۲] و کوچینگ کسب و کار[۳] طبقه ­بندی کرد.

به طور کلی، هدف از کوچینگ زندگی ارتقاء کیفیت زندگی است. کوچینگ زندگی می­تواند شامل جنبه­ های مختلف زندگی فرد شود به طور مثال: توسعه­ ی انسانی، روابط، معنویت، سلامتی، و حتی موفقیت حرفه ای .

در واقع کوچینگ زندگی به دنبال این است که ببیند چه چیز­ی فرد را شادتر، سالم­تر، و موفق­تر می­کند. یک کوچ زندگی  به فرد کمک می­کند چشم ­اندازهای خود را بشناسد، اولیت­ هایش را تعیین کند، و سپس یک برنامه­ ی عملیاتی برای به دست آوردن موفقیت طراحی کند. کوچینگ زندگی انواع فراوانی دارد، ولی از بین انواع شناخته شده­ ی آن می­توان به این موارد اشاره کرد: کوچینگ حرفه­ای، کوچینگ خانواده، کوچینگ سلامتی، کوچینگ انگیزشی، کوچینگ فرزندپروری، کوچینگ توسعه­ی فردی، کوچینگ معنوی، و کوچینگ موفقیت.

از طرف دیگر، هدف از کوچینگ کسب و کار یافتن توانمندی­ها، مهارت­ها، و استعدادهای فرد است. در کوچینگ کسب و کار، کوچ مُراجع را در مراحل رشد و پیشرفت و به دست آوردن دانش و دیدگاه جدید همراهی می­کند، مرتبا به او بازخورد می­دهد و برای رسیدن به اهداف و شکوفا شدن پتانسیل­هایش او را حمایت می­کند. یک کوچ کسب و کار باید با محیط­های کاری مولد، رویکردهای انگیزشی و راه­های غلبه بر موانع آشنایی داشته باشد. کوچینگ کسب و کار هم انواع مختلفی دارد که از شناخته­ شده­ترین آنها می­توان این موارد را نام برد: کوچینگ مدیریت کسب و کار، کوچینگ کارآفرینی، کوچینگ مدیریت اجرایی، کوچینگ رهبری و مدیریت، کوچینگ فروش، و کوچینگ بازاریابی.

در چند یادداشت­ آینده، به معرفی انواع کوچینگ زندگی و کوچینگ کسب و کار می­پردازیم. در طی این یادداشت­ها، ابتدا تعریفی از هر یک از این انواع ارائه می­دهیم، سپس افرادی را که به آن نوع کوچینگ نیاز دارند، وظایف کوچ و خدماتی را که باید در طی جلسات کوچینگ به افراد داده شود بررسی خواهیم کرد.

[۱] International Coaching Federation (ICF)

[۲] Life Coaching

[۳] Business Coaching

دکتر کارول پمبرتون (Dr Carole Pemberton)

دکتر کارول پمبرتون

دکتر کارول پمبرتون بیش از ۳۰ سال است که به افراد کمک کرده است احساس رضایت و موفقیت را  درزندگی حرفه­ ای خود تجربه کنند. کارول پمبرتون در طی این سال­ها به عنوان کوچ اجرایی و کوچ حرفه ­ای مراجعان بسیاری را در زمینه­ های کاری مختلف در سرتاسر دنیا هدایت کرده است. علاوه بر این، بسیاری از مراجعان کارول توانسته ­اند با استفاده از تجارب او مهارت کوچ کردن دیگران را کسب کنند.

کارول دکتری خود را در زمینه­ ی تاب­ آوری کسب کرده است و این مهارت در کنار تبحر او در حوزه­ ی کوچینگ حرفه ­ای و کوچینگ اجرایی او را تبدیل به فردی متخصص در زمینه ­ی کوچینگ تاب­ آوری نموده است. کارول کوچ رسمی فدراسیون بین­ المللی کوچینگ، عضو رسمی موسسه ­ی ارشد توسعه و منابع انسانی انگلستان، و استاد مدعو دانشگاه آلستر در ایرلند است.

دوره­ه ای دکتر پمبرتون در زمینه­ ی کوچینگ سازمانی بسیار شناخته شده و مورد تایید موسسه­ ی مدیریت و رهبری که یکی از شناخته ­شده ­ترین موسسات بین­ المللی در زمینه ­ی مدیریت و رهبری است می­باشد. کارول تاکنون هدایت و آموزش مدیران ارشد اجرایی شرکت­های بزرگ مخابرات، کارمندان ارشد دولت، مدیران عامل شاغل در بخش بهداشت و درمان انگلستان، و شرکت­های خصوصی و دولتی دیگر را به عهده داشته است. دکتر پمبرتون در زمینه­ های سرمایه­ گذاری، خرده ­فروشی، و تکنولوژی اطلاعات سابقه ­ی فعالیت داشته است که به دانش او در زمینه­ ی مشاغل و توسعه مدیریت بسیار کمک کرده است.

دکتر پمبرتون مطالب بسیاری را در قالب کتاب، مقاله، محتوی صوتی و تصویری و پکیج­ های آموزشی در رابطه با مسائل مربوط به مدیریت، یافتن حرفه­ ی مناسب، و کوچینگ حرفه­ ای، اجرایی و کوچینگ تاب ­آوری منتشر کرده است. از میان کتاب­های منتشر شده توسط دکتر پمبرتون می­توان به کتاب کوچینگ راه حل محور، توافق شغلی جدید، و آخرین کتاب او در زمینه­ ی تاب­ آوری تحت عنوان «تاب­ آوری: اقدام در کوچینگ» که در سال ۲۰۱۵ به چاپ رسیده است نام برد.

 

 

 

 

کوچینگ چه چیزی نیست؟

کوچینگ چه چیزی نیست؟

دکترمرضیه نزاکت الحسینی

از شورای نویسندگان خانه ­تاب ­آوری

در یادداشت گذشته، سعی کردیم تعریفی کلی از کوچینگ برای علاقه­ مندان به این حوزه ارائه دهیم. در ادامه­ ی مباحث مربوط به کوچینگ، قصد داریم تعریفی دقیق­تر از کوچینگ ارائه دهیم و سپس به انواع مختلف آن اشاره کنیم.

از آنجایی که کوچینگ در کشور ما مفهومی جدید و نوپاست، بهتر است علاوه بر اینکه بدانیم کوچینگ چیست، کمی هم راجع به اینکه کوچینگ چه نیست بدانیم. افرادی که به تازگی قصد پیوستن به کوچینگ را دارند و یا می­خواهند از خدمات آن بهره بگیرند ممکن است آن را با مشاوره، روان درمانی، مربیگری (منتورینگ)، و یا حتی آموزش و تدریس به افراد اشتباه کنند. البته بسیاری از مفاهیمی که در کوچینگ مورد استفاده قرار می­گیرند از علم روانشناسی اقتباس شده­اند و در بسیاری از موارد، حتی در حوزه­ی کاری هم­پوشانی دارند، ولی بهتر است بدانیم اصولی در کوچینگ وجود دارند که آن را تا حدودی از موارد بالا متمایز می­کند.

نکته­ ی اول اینکه در کوچینگ، باور بر این است که مُراجع فردی کاردان است. به این معنی که مُراجع منابع لازم برای حل مشکل خود را در اختیار دارد. بنابراین، فقط خود مُراجع می­داند که باید برای حل مشکلش چکار کند زیرا فقط خودش به همه­ ی زیر و بم­ های شرایطی که در آن قرار دارد وارد است. البته کوچ باید اطلاعاتی که فکر می­کند برای مُراجع مفید است در اختیار او قرار دهد، ولی مُراجع مختار است از آن اطلاعات استفاده کند یا نه. در نتیجه، نقش کوچ این است که از طریق پرسیدن سوال­های کلیدی، به چالش کشیدن مُراجع، و سپس حمایت از او، به شکوفا شدن منابعی که فرد به طور ذاتی داراست کمک کند. در اینجا، مشخص می­شود که کوچ نباید به هیچ عنوان مُراجع را نصیحت کند زیرا نصیحت کردن یعنی «من بهتر از تو می­دانم چه چیزی برای تو خوب است». به علاوه، نصیحت کردن باعث می­شود مُراجع به کوچ وابسته شود که با قواعد کوچینگ بسیار در تضاد است.

نکته­ دوم این است که در کوچینگ، گذشته، حال و آینده­ ی فرد مورد توجه کوچ است. پس کوچ نباید فقط بر روی مسئله ­ای که مُراجع در حال حاضر با آن مواجه است متمرکز شود، و بدون اینکه کمی راجع به گذشته­ ی فرد بداند نمی­تواند شرایط کنونی او را به خوبی درک کند. اینجا وجه تمایز کوچینگ و منتورینگ بیشتر مشخص می­شود زیرا در منتورینگ قسمت اعظم توجه به موقعیت­ها و پیشرفت­های آینده ­ی فرد است. البته باید توجه کرد که کوچ روانشناس یا روانپزشک نیست که بخواهد گذشته مُراجع را آنالیز کند، پس باید حد و مرز این کار را در نظر بگیرد.

نکته­ ی سوم، تفاوت بارز بین کوچینگ و آموزش را نشان می­دهد. در محیطی که آموزش رخ می­دهد، معلم موضوع بحث را انتخاب می­کند، ولی در کوچینگ مُراجع تعیین می­کند که موضوع مورد بحث چه باشد. البنه ممکن است کوچ چهارچوب خاصی برای مطرح کردن در نظر داشته باشد، ولی اگر آن موضوع مورد نظر مُراجع نباشد نباید در جلسات کوچینگ مطرح شود. پس جلسات کوچینگ کلاس درس نیستند!

نکته­ ی بعدی این است که در کوچینگ، کوچ و مراجع از نظر جایگاه یکسان هستند و با روان درمانی یا مشاوره که یک نفر دکتر و یا مشاور و دیگری بیمار است، و موضع افراد به هم بالا به پایین است متفاوت است. رابطه­ ی کوچ و مُراجع بر اساس احترام متقابل است و بنابراین قضاوت کردن هیچ جایگاهی در این رابطه ندارد. در واقع، اگر احساس شود احترام متقابل وجود ندارد بهتر است به رابطه­ ی کوچینگ پایان داد.

و نکته­ ی آخر اینکه، کوچینگ یعنی ایجاد تغییر. پس اگر مُراجعی به جلسات علاقه نشان می­دهد، ولی نمی­خواهد تغییری در زندگیش دهد رابطه ­ی کوچینگ باید پایان بپذیرد.

اکنون که به طور کامل­تری با مفهوم کوچینگ آشنا شدیم، می­توان در یادداشت­های آینده به انواع کوچینگ و کاربردهای عملی آن پرداخت.