آشنایی با بزرگان تاب آوری دنیا؛ قسمت نهم “لیندا ترون”

آشنایی با بزرگان تاب آوری دنیا؛ قسمت نهم “لیندا ترون”

گردآوری و ترجمه: جواد طلسچی یکتا
مددکار اجتماعی و عضو تیم تخصصی تاب آوری خانواده در  انجمن ازدواج و خانواده کشور

معرفی

لیندا ترون، استاد دانشکده علوم انسانی دانشگاه نورث وست در آفریقای جنوبی است. تحقیقات وی پیرامون چرایی و چگونگی سازگاری جوانان آفریقایی با فقر، یتیمی، و مشکلات یادگیری است و اینکه بسترهای اجتماعی- فرهنگی فرآیندهای تاب آوری را چگونه شکل می دهند. وی دستیار ویراستار مجله بین المللی آفریقای جنوبی تحت عنوان “آموزش و روانشناسی مدرسه” است. در سال ۲۰۱۳، انجمن آموزش آفریقای جنوبی به دلیل مشارکت های ترون در درک عمیق تر فرآیندهای تاب آوری در جوانان آفریقای جنوبی، مدال تحقیق و پژوهش را به وی اهدا کرد.

پژوهش های ترون

لیندا ترون درباره چرایی و چگونگی تاب آوری جوانان آفریقایی با وجود اینکه در معرض خطر پیامدهای منفی زندگی قرار دارند، پژوهشی انجام داده است. وی می افزاید که در بوم شناسی اجتماعی، بسیاری از جوانان آفریقای جنوبی توسط چالش های متعددی در معرض خطر هستند نظیر فقر، اچ آی وی، ایدز، مشکل خود سرپرستی کودکان، بالا رفتن میزان طلاق، آموزش غیر موثر و… .

احتمالاً این چالش ها در سال های پیش رو نیز با مردم این سرزمین خواهد ماند و ضرورت دارد که یاد بگیریم چرا و چگونه جوانان بر این نابرابری ها (چالش ها) غلبه می کنند. این دانش پشتیبان والدین، مدارس، جوامع، بزرگسالان و رهبران، خدمات رسان ها، متخصصین سلامت روان است و به طور خلاصه آن هایی که به جوانان اهمیت می دهند و باید بدهند و این افراد با جوانان به سمت سازگاری مثبت همراه میشوند؛ خصوصاً بیشتر نیاز داریم بدانیم جوامع آفریقایی و جوانان چگونه تاب آوری را تعریف میکنند و فرآیندهای تاب آوری جوانان چگونه در فرهنگ محلی درونی شده است.

بخش عمده ی نظریه تاب آوری از بسترهای غیر آفریقایی نشأت گرفته است؛ آیا می توان تصور کرد که نظریه های غربی، تاب آوری جوانان آفریقایی را به طور کامل توضیح می دهد؟ بدین گونه درک چگونگی شباهت و تمایز سازوکارهای تاب آوری جوانان آفریقای جنوبی در برابر آنهایی که در ادبیات غربی گزارش شده، مهم بوده تا بدین ترتیب بتوانیم با جوانان به روش هایی که فرآیندهای تاب آوری بومی را تعریف میکند، به سوی تاب آوری همراه شویم.

امروزه شاهد علاقه روزافزون جهانی پیرامون اهمیت فرهنگ برای تاب آوری هستیم. ترون اظهار می دارد بدین منظور با همکاری دکتر لیندا لیبِنبرگ و دکتر مایکل آنگار کتابی را با عنوان “فرهنگ و تاب آوری جوانان: اشتراکات و پیچیدگی ها” را تألیف کرده است. این کتاب با استفاده از تحقیق و پژوهش از بسترهای جهانی اقلیت و اکثریت مشخص می کند که درک انتقادی و غیر کلیشه ای از نظام های فرهنگی که در آن جوانان نهفته اند یا بدان وابسته شده اند. برای فهم اینکه چرا فرآیندهای خاص تاب آوری برای جوانان خاص در زندگی یا دنیای خاص در یک مقطع خاص از زمان اهمیت دارد، اساسی است. این جلد از کتاب که درحال چاپ استخواننده ها را نسبت به اهمیت بررسی تاثیر بسترهای فرهنگی بر فرآیندهای تاب آوری و خطر ایده پردازی و عملی سازی تاب آوری، فرهنگ، یا تعاملاتشان به صورت ساده انگارانه یا آرمان گرایانه حساس میکند.

برخی از آثار لیندا ترون

۱- لیندا ترون؛ توضیحاتی در باب قابلیت های تاب آوری از زبان نوجوانان در مقابل بزرگسالان ؛ مطالعات آفریقای جنوبی؛ جوان و جامعه ؛ ۲۰۲۰
۲- ترون و همکاران؛ آسیب، تاب آوری و سلامت روان در جوانان مهاجر و غیر مهاجر، مطالعه مقطعی بین المللی در ۶ کشور؛ مرزها در روانپزشکی، ۲۰۱۹
۳-ترون و هافِجی؛ “قدرت من”: نقش نماینده در فرآیندهای تاب آوری دختران نوجوان آفریقایی تبار که مورد سوء استفاده جنسی قرارگرفته اند؛ ۲۰۱۹
۴- ترون و همکاران؛ مدارس چگونه در جوانان رشد تاب آوری را افزایش میدهند؛ ۲۰۱۹
۵- ترون و آنگار؛ تاب آوری و سلامت روان: چگونه فرآیندهای چند سیستمی به پیامدهای مثبت کمک میکند؛ ۲۰۱۹
۶- ترون و جِفریز؛ توضیحات تاب آوری از زبان زنان و دختران: به چه میزان برای دختران سیاه پوست افریقایی قابل اجراست؛ انجمن بین المللی مطالعات زنان؛ ۲۰۱۸

منابع:
۱ .http://lindatheron.org
۲٫ ۵۲(۱) ۷۸–۹۸٫ doi: 10.1177/0044118X17731032
۳ .https://doi.org/10.3389/fpsyt.2019.00997
۴ .Journal of Adolescent Research, 34(6) 683–۷۱۲

آشنایی با بزرگان تاب آوری دنیا؛ قسمت هفتم “آنجی هارت”

آشنایی با بزرگان تاب آوری دنیا؛ قسمت هفتم “آنجی هارت”

گردآوری و ترجمه: جواد طلسچی یکتا
مددکار اجتماعی و عضو تیم تخصصی تاب آوری خانواده در  انجمن ازدواج و خانواده کشور

شرح حال علمی آنجی هارت:

آنجی هارت، پروفسور در حوزه سلامت کودک، خانواده و جامعه در دانشگاه بیرمنگام و مدیر مرکز تاب آوری برای عدالت اجتماعی است. وی همچنین مدیر طرح مشارکت دانشگاه – جامعه است. هارت عهده دار تحقیق مشارکتی در حوزه نابرابری در مراقبت های اجتماعی و بهداشتی در رابطه با کودکان، خانواده ها و خصوصاً در رابطه با تاب آوری است. او دوره هایی تخصصی را برای پزشکان کارورزِ مراقبت های اجتماعی و بهداشتی تدریس کرده و گروه بزرگی از دانشجویان دکترا را که بر روی موضوعاتی همچون تاب آوری و نابرابری کار می کنند، مدیریت می کند.

آنجی هارت پروژه های پژوهشی مختلفی را با محوریت تاب آوری با کمک مالی نهاد تحقیق و نوآوری بریتانیا دنبال می کند. وی همچنین نقش کلیدی در شکل دهی و اجرای راهبرد پژوهش در دانشکده های علوم بهداشتی دارد و مرکز تاب آوری برای عدالت اجتماعی را نیز راهبری می کند. از دیگر وظایف او، جذب سرمایه برای پژوهش، جذب نوآموز ، ناظر و راهنمای دیگر محققین و دانشجویان، کمک به طرح برنامه آموزشی، و حمایت از افراد مختلف برای تدریس به کمک پایگاه تحقیق و پژوهش مرکز تاب آوری برای عدالت اجتماعی است.

آنجی هارت، منابع عملیِ زیادی را توسعه داده که مورد استفاده در بریتانیا و دیگر کشورهاست. درمان به کمک تاب آوری رویکردی است جهت حمایت از کودکان و خانواده های محروم که در کتاب ها و فیلم های آموزشی مفصل بیان شده است. رویکرد علمی تاب آوری حاصل همکاری مشترک دیگر هارت است.

عناوین نظارتی مرتبط به برنامه های آینده از منظر آنجی هارت:

رویکردهای مشترک مبتنی بر تاب آوری برای حل مشکلات اجتماعی و محیطی شامل سلامت روان کودک، جوان و خانواده؛ استرس و ناراحتی های کارورزان ؛ رویه های مدارس؛ رویه های مشارکت آموزش عالی دانشگاه و جامعه می باشد.

آنجی هارت معتقد است که کارش بین رشته ای است و با افراد مختلفی از رشته های روانشناسی، جامعه شناسی، انسان شناسی اجتماعی، توسعه اجتماعی، آموزش، مددکاری اجتماعی، روانپزشکی و پرستاری همکاری دارد. وی می افزاید که تمامی تحقیقاتش به صورت همکاری مشترک با دیگر محققین بوده و به عنوان مدیر علمی طرح مشارکتی بین دانشگاه و جامعه تخصص لازم را در به کارگیری بینش های حاصل از پژوهش ها در بافت اجتماعات عملی دارد.

وی همچنین مطالب زیادی را در زمینه خدمات مراقبت اجتماعی و بهداشتی برای کودکان و خانواده های محروم و حامیان آن ها خصوصا در رابطه با پرورش و پذیرش مامایی و معاینات بهداشتی و همچنین مفهوم تاب آوری، منتشر کرده است.

آنجی هارت و همکارانش در تحقیق در زمینه تاب آوری و نابرابری اجتماعی به این نتیجه رسیده اند که مفهوم تاب آوری از سطح فردی به مفهوم بوم شناختی گسترده تری تغییر پیدا کرده که به تعاملات وسیعتر بین محیط و شخص می انجامد. زمانی که کودکان و بزرگسالان با مشکلاتی روبرو می شوند که در اثر نابرابریِ نهادینه شده و محرومیت اجتماعی است، دانش مبتنی بر تاب آوری این پتانسیل را دارد که بستر ایجاد این مشکلات را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین حیاتی است که مفهوم سازی های مرتبط با تاب آوری این پتانسیل را برای افراد حاشیه نشین در برداشته باشد که ابعاد مشکلات و گرفتاری هایشان را تغییر شکل داده و آن ها را به چالش بکشند بدون اینکه نسبت به موانعی که با آنها برخورد میکنند، مسئولیتی داشته باشند.

او و همکارانش اذعان دارند که میتوان تحقیق و رویه عملی تاب آوری با رویکرد عدالت اجتماعی را با هم جمع نموده و توجه برابر و همزمانی را به افراد و سیستم ها داشت. برای رسیدن به این هدف پیشنهاد داده اند که تحقیقات آینده باید برخوردار از یک طرح پژوهشی جامع ومشترک بوده که شامل عنصرتحول آفرین اجتماعی برای توانمندسازی کودکان، بزرگسالان و خانواده ها باشد.

 

منابع:

Boingboing co-produced resilience research and practice

https://www.brighton.ac.uk/women-of-impact/angie-hart.aspx

https://www.researchgate.net/profile/Angie_Hart

https://research.brighton.ac.uk/en/persons/angie-hart

جادوي رايج (ordinary magic)

تاب آوری از الزامات رشد است ودر زمانهای آشفتگی مفهومی ارزشمند،تاب آوری یک قدرت شگرف است ، یک رویکرد بینظیر در جامعه انسانی و یک جادوی ماندگار در عصر پر تنش و نادخ امروز . خانم دکتر پروفسور آن ماستن از پیشتازان و بزرگان تاب آوری دنیا پیشرفت مان را در دانش با این قرائت جدید هدایت می کند . تعامل تاثیرات عصب شناسی ، روانشناسی ، خانوادگی ، اجتماعی و فرهنگی در طول زمان باعث افزایش توانایی کودکان وبزرگسالان برای ادامه حیات و رشد به نحوی قوی در چالش ها می شود . خواندن این کتاب برای محققان ، دانش جویان ، متخصصان حوزه سلامت روان که در تلاش برای درک ترویج سازگاری مثبت در وضعیت آسیب زا و محیط های پر تنش هستند ، ضروری است .