مزایای تاب آوری

مزایای تاب آوریتاب آوری کتاب
تغییرات اساسی، شکوفایی تحت فشار و بازگشت به عقب از موانع و مشکلات
دکتر آل سایبرت
ترجمه:
علیرضا صارمی
سید باقر میرسلمانی
ناشر: روزگار

 

 

این یک واقعیت است که جهان انسانی و حیات اجتماعی همواره در حال تغییر و تحول است و زندگی ما در گرو این تغییرات است، چرا که رکود و سکون در نهایت به فساد و تباهی انسان و اجتماع منجر می گردد. احتمالاً از خود پرسیده اید چرا برخی افراد با این تغییرات رشد می کنند و به تعالی می رسند، اما برخی دیگر خرد می شوند و خود را مانند قربانی، درمانده فرض می کنند. تفاوت این دو دسته افراد در یک ویژگی خاص، یعنی؛ «تاب آوری» نهفته است.
واژه تاب آوري از کلمه لاتين «resilio» به معناي برگشت به عقب مشتق شده است. در فرهنگ لغت وبستر، از تاب آوري به عنوان «توانايي بازگشت به شکل يا حالت قبلي بعد از فشرده يا کشيده شدن» یاد مي شود. هر چند اين تعريف بسيار جزئي است، اما مفهوم تاب آوري را به بهبود بعد از فشار فيزيکي پيوند مي دهد. اصطلاح تاب آوری براي اولين بار در سال ۱۹۷۳ به وسيله هولينگ به عنوان يک مفهوم اکولوژيکي مطرح شد، اما بعد مورد توجه سيستم هاي بيولوژيکي، اقتصادي، سازماني، اطلاعاتي و روان شناسی قرار گرفت. به طور کلي تاب آوري، توانايي افراد براي بازيابي خويش در هنگام بروز مشکلات و سختي ها، مدارا با سطح بالايي از تغييرات مداوم مخل، حفظ سلامتي در موقعيت هاي استرس زا، برگشت به حالت اوليه، فائق آمدن بر سختي ها، تغيير مسير و وارد شدن به يک مسير جديد تعريف مي شود.
کتاب مزایای تاب آوری اثر دکتر سیبرت، نویسنده و مدرس آمریکایی است. وی در سال ۱۹۳۴ در پورتلند متولد شد و مدرک دکتری روان شناسی بالینی خود را از دانشگاه میشیگان دریافت کرد. دکتر سیبرت با تحقیق در زمینه طبیعت درونی بازماندگان تاب آور، یک شخصیت بین المللی برای خود دست و پا کرد. وی می گوید: «من متعجب می شوم چرا برخی افراد از مشکلات سخت به طور موفقیت آمیز عبور می کنند و بهتر و قوی تر از قبل می شوند؟ چگونه به این امر نائل می شوند؟ من کتاب هایی در مورد بازماندگان خوانده ام و با صدها نفر از آنان که تمایل داشتند در مورد تجربیات خود صحبت کنند مصاحبه کرده ام. (من کشف کرده ام که تاب آوری بازماندگان در هیچ یک از دروس روان شناسی تدریس نشده است). من به جای استفاده از روش های سنتی، سوالاتی مطرح می کردم و تا شکل گیری یک الگوی پایدار گوش فرا می دادم. پس از سال ها گوش دادن و یادگیری، درک خوبی از آنچه شخصیت بازماندگان می نامم به دست آورده ام.»
وی ادامه می دهد: «یافته های من در مورد زندگی بازماندگان در سال ۱۹۹۶ تحت عنوان «شخصیت بازمانده» منتشر شد. هنگامی که این اثر بیرون آمد من درخواست های زیادی از شرکت ها، انجام های حرفه ای، گروه های آموزشی و بهداشتی دریافت کردم. آنان تمایل داشتند برای مقابله با چالش های محیط کار، ویژگی های شخصیت بازمانده را فرا گیرند. تقریباً نیمی از درخواست ها از بخش دولتی آمد. آنان سعی می کردند بعد از اخراج ها و کاهش بودجه، کماکان خدمات ضروری خود را حفظ کنند.»
دکتر سیبرت در بیست و پنجم ژوئن ۲۰۰۹ در سن ۷۵ سالگی به دیار باقی شتافت.

 علاقه مندان برای تهیه کتاب می توانند با شماره تلفن ۰۷۱۵۳۷۲۳۸۸۷ کتابفروشی حافظ  تماس حاصل فرمایند.

کتاب از طریق پست ارسال خواهد شد.