برنامه‌ای ۱۰ ساله برای تاب‌آوری بیش از یک میلیارد نفر در برابر حوادث

13931220000711_PhotoA

به گزارش خبرگزاری فارس، موضوع تاب‌آوری در نهضت بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و بیانگر دستیابی به جامعه‌ و انسان‌هایی تاب‌آور در برابر حوادث و سوانح است.
تاب آوری نه فقط در زمان حوادث و سوانح، از اهمیت بسیاری برخوردار است، بلکه شامل همه ابعاد زندگی بشری اعم از اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و به‌خصوص از نقطه نظر بشردوستانه خواهد بود.
در این نشست الحاج اس سی، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر با اشاره به مطالعات و تحقیقات انجام شده در خصوص تاب آوری، گفت: آمادگی در برابر حوادث در مقایسه با این که ناگهان در معرض حادثه قرا بگیریم از اهمیت دو چندانی برخوردار است.
وی با اشاره به هزینه ۲۰ میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری در دنیا برای مقابله با حوادث، عنوان کرد: با توجه به این که میزان خسارات وارده از حوادث ۶ برابر بیشتر از مبلغی است که برای مقابله با حوادث سرمایه‌گذاری می‌شود، لذا لازم است که سرمایه‌گذاری برای دستیابی به جامعه‌ای تاب‌آور انجام شود تا بعد از وقوع حوادث مجبور نباشیم هزینه‌های بیشتری پرداخت کنیم.
دبیرکل فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر با اشاره به این که یک میلیارد، نمونه‌ای از مردم جهان است تا بتوانیم در قبال حوادث جامعه را آماده کنیم، اظهار امیدواری کرد: در یک برنامه ۱۰ ساله از ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۵ بتوانیم یک میلیارد تن از مردم جهان را در برابر حوادث تاب‌آور کنیم و این مهم می‌تواند هدفی مهم برای فدراسیون بین‌المللی و جمعیت‌های ملی باشد. البته این مهم به تنهایی از عهده جمعیت برنیامده، بلکه باید دولت‌های محلی، سازمان‌های غیردولتی، شهرداری‌ها و دیگر شرکای خود را در این مهم دخیل کنیم.

بیانیه خانه تاب آوری در خصوص انتخاب ایران به عنوان ریاست کمیسیون تاب آوری سازمان صلیب سرخ جهانی

 

Iranian_Red_Crescent_
انتشارخبرریاست کمیسیون تاب آوری سازمان صلیب سرخ جهانی توسط جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران مایه مباهات و امیدواری علاقه مندان به مقوله (( تاب آوری )) است.
جمعیت هلال احمرجمهوری اسلامی ایران با توجه به تجربیات بی نظیر و گرانبهایش جای هیچ شک و شبهه ای برای هیچ کس در عرصه بین الملل باقی نگذاشت که بحق شایسته ریاست کمیسیون ( تاب آوری ) است .
فرصت بی نظیری در اختیار داریم تا توان وشایستگی خویش را در امداد و مداخلات پس از بحران ، آموزش و تربیت امدادگران و مددکاران ، بازیابی و بازسازی جوامع را به جهانیان ارایه نماییم و همچنین از این شرایط جدید برای تجهیز وبروز رسانی کمی وکیفی خود نیز نهایت بهره را ببریم .
امید میرود جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی با در اختیارداشتن تجربیات و ظرفیتهای فراوان زمینه جهش و رشد چشمگیری در حوزه تاب آوری برای نیروهای امدادی فراهم آورد وهم چنین فرصت گرانبهایی است که سایر سازمانهای دولتی و غیر دولتی متولی امداد و بازیابی با همراهی و مشارکت در این امر مهم همراه شوند .
از آنجا که در تاب آوری مولفه های فراوان اجتماعی ، آموزشی ، فرهنگی ، زیست محیطی، حمل و نقل و زیر ساخت ها … از توجه وجایگاه خاص خود برخوردارهستند میتوان حدس زد چه بستر مناسب و متنوعی برای رشد و توسعه در این خصوص فراهم آمده است .
از سوی دیگر ظرفیت های بوجود آمده بواسطه ریاست کمیسیون تاب آوری صرفا متوجه داخل کشورنبوده و بسترجذب و مشارکت سازمانهای مختلف بین المللی که در زمینه کاهش خطر و حمایت های روانی ، اجتماعی فعال هستند نیز با این اتفاق مهم فراهم گردیده است . که انتظار میرود در این زمینه هم بتوانیم شاهد موفقیت های روز افزون  باشیم .
نکته جالب توجه این است که تمرکزفدراسیون بین المللی صلیب سرخ بر مقوله (( تاب آوری جوامع شهری )) ازهم اکنون تا سال ۲۰۲۵ اعلام و ادامه دارد ومایه بسی مباهات و افتخار که جمعیت هلال احمرجمهوری اسلامی ایران پیشتاز این فرایند است .
این فرآیند قطعا شامل توجهات ، اعتبارات ، امکانات جدید و فرصت ها ی فراوان است .دست مریزاد ، پرتوان وموفق باشید.

روابط عمومی خانه تاب آوری
اولین وبسایت تاب آوری روانشناختی کشور

 

جمهوری اسلامی ایران رئیس کمیسیون تاب‌ آوری شد

Iranian_Red_Crescent_

رئیس جمعیت هلال‌احمر در جلسه عمومی بیستمین مجمع فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر بر ضرورت کاهش خطر سوانح در مناطق شهری و توجه سازمان‌های بین‌المللی به‌خصوص سازمان ملل بر وقوع حوادث در مناطق شهری تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، سید امیر محسن ضیائی، در این جلسه با اشاره به همکاری نزدیک هلال‌احمر ایران با فدراسیون بین‌المللی در زمینه کاهش خطر سوانح در مناطق شهری، اذعان کرد: از همه اعضای نهضت و همچنین سازمان‌های بین‌المللی به‌خصوص سازمان ملل درخواست می‌کنم تا موضوع وقوع حوادث در مناطق شهری را جدی تلقی کنند.
وی گفت: جمعیت هلال‌احمر ایران در اجرای پروژه کاهش خطر سوانح در مناطق شهری، همکاری نزدیکی با فدراسیون دارد و لذا از همه شرکای کاری در داخل و خارج نهضت درخواست می‌کنیم به حوادث سال‌های گذشته در مناطق شهری هائیتی، نپال، فیلیپین و ژاپن که در چهار سال گذشته متحمل بیشترین آسیب از نظر حوادث شهری شده‌اند، توجه خاصی داشته باشند.
ضیائی با تاکید بر این که تاب‌آوری جوامع، راه‌حلی برای مقابله با حوادث شهری است، از شرکای خود خواست تا به این موضوع در جوامع شهری توجه خاصی داشته باشند؛

چراکه برنامه اصلی فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر از سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۵ بر تاب‌آوری جوامع در برابر حوادث شهری متمرکز شده است.
با توجه به برگزاری همایش کاهش خطرپذیری در مناطق شهری که اردیبهشت امسال به میزبانی هلال‌احمر ایران و با حضور ۸۰ نماینده از جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر برگزار شد، سید امیرمحسن ضیائی، رئیس جمعیت هلال‌احمر کشورمان در نشست روز چهارشنبه فدراسیون به عنوان رئیس کمیسیون تاب‌آوری، به عنوان یکی از ۶ کمیسیون اصلی کنفرانس بین‌المللی انتخاب شده است.

home of resiliency  kermanshah