تاب آوری و ارتقاء سلامت روانی اجتماعی زنان

توسط اداره کل بهزیستی استان مازندران وبمنظور توسعه تاب آوری وارتقای سلامت روانی اجتماعی زنان ودختران در روزهای ۴و ۵ آذرماه درشهرستان  بابلسرو درمحل اردوگاه شهید عظیمی کارگاه دوروزه تاب آوری برگزار خواهد شد این دوره آموزشی ویژه کارشناسان و پرسنل واحدهای تابعه این اداره کل خواهد بود .

تدوین مدل تاب‌آوری با توجه به سبک‌های هویتی و احساس شکست در میان معلمان متأهل شهر بابل

هدف:  پژوهش حاضر به دنبال تدوین مدل تاب‌آوری با توجه به سبک‌های هویتی و احساس شکست در میان معلمان متأهل شهر بابل بوده است.

روش: به‌منظور جمع‌آوری داده‌ها، نمونه‌ای شامل ۳۰۰ نفر از معلمان شهرستان بابل به روش نمونه‌گیری تصادفی خوشه‌ای انتخاب شد. ابزارهای مورداستفاده جهت دستیابی به اهداف پژوهش عبارت بودند از: پرسشنامه سبک‌های هویتی برزنسکی (ISI_6G)، پرسشنامه احساس شکست و پرسشنامه تاب‌آوری بزرگ‌سالان (RSA). جهت تحلیل داده، از تحلیل مسیر استفاده شد.

یافته ها : یافته‌ها نشان داد که سبک هویت اطلاعاتی به‌صورت مستقیم، سبک هویت هنجاری با نقش واسطه ­ای احساس شکست و سبک هویت اجتنابی و سردرگم به‌صورت مستقیم و با نقش واسطه­ ای برتاب آوری تأثیر دارد. 

نتیجه‌گیری: هویت اجتنابی و هویت هنجاری در مواقعی که موقعیت استرس‌آور و تنش‌زایی در موفقیت وجود دارد به‌شدت دچار تنیدگی می‌شوند. احساس شکست موجب می‌شود تا تاب‌آوری و مقاومت افراد در برابر استرس کمتر باشد؛ بنابراین تأثیر منفی بر تاب‌آوری دارند. برعکس افراد دارای هویت اطلاعاتی در برابر استرس از مقاومت و تاب‌آوری بالایی برخوردار هستند.

تدوین مدل تاب‌آوری با توجه به سبک‌های هویتی و احساس شکست در میان معلمان متأهل شهر بابل

تاب آوری ساری

 

به همت اداره آموزش و پرورش ناحیه دو ساری  دوره آموزشی  تاب آوری در محل سالن اجتماعات این اداره  ویژه مشاوران و روانشناسان برگزار گردید

هم چنین عصر روز ششم اسفند  با حضور علاقه مندان و مدعوین و مسئولین محلی سمیناری  با موضوعیت ( تاب آوری ) برگزار شد .این مراسم  به همت اداره کل امور اجتماعی استانداری مازندران ، اداره کل آموزش و پرورش استان و  به میزبانی جمعیت هلال احمر و با مدیریت اجرایی سازمان مردم نهاد  خورشید زندگی طبرستان برگزار گردید .

تاب آوری و سلامت قلب

resiliency .ir heart

تاب آوری و سلامت قلبی عروقی

با آموزش ارتقاء سطح تاب آوری می تواند از بروز سکته قلبی زود هنگام پیشگیری نمود.

اهمیت تاب آوری به واسطه کاهش مشکلات هیجانی و استرس است، که به حفظ سلامتی افراد کمک می کند. و سطح پایین تاب آوری شرایط ناگواری را تبیین می کند که منتهی به آسیب پذیری افراد می شود.

امروزه در مطالعه پديده‌ها و مسائل انسانی، به وحدت و يکپارچگی جنبه های زيستی و روانی-اجتماعی بيش‌تری پی می‌بريم. ديگرتفکيک بين جنبه‌های عضوی و کارکردی تقسيم درستی به نظر نمی‌رسد. بر اساس اين تعامل است که مشکلات جسمانی، عوارض روانی اجتماعی را ايجاد می‌کند و عوامل روانی اجتماعی نيز به نوبه خود بر جسم انسان تأثير می‌گذارند. بيماری های قلبی عروقی نمونه بارز تأثيرات متقابل جسم و روان در فرآيند پديدآيی بيماری هستند. در اين گونه بيماری‌ها بروز و تشديد اختلال جسمانی، از مسائل هيجانی و مشکلات روانی اجتماعی سرچشمه می گيرد. در این حلاصه پژوهش تأثير ويژگی شخصيتی تاب آوری در بيماران قلبی مورد مطالعه قرار گرفته است . نمونه آماری اين تحقيق۲۳۲ نفر بود که تعداد۸۷ نفر افراد سالم، ۷۷نفر از بيماران قلبی عروقی(سکته‌ای) و ۶۸ نفر بيماران قلبی غير سکته‌ای بستری بودند که براساس روش نمونه‌گيری در دسترس انتخاب شدند. برای جمع آوری اطلاعات از مقياس تاب آوری کانروديويدسون (CD-RISC) استفاده شد. يافته های این مطالعه نشان داد که افراد سالم در تاب آوری نمره بالاتری را کسب کرده اند، اما بيماران قلبی عروقی در تاب‌آوری نمره پايين‌تری داشتند. جداول رگرسيونی نشان می‌دهد که دو متغير تاب‌آوری و سبک های مقابله‌ای تاثير معنی‌داری در بروز تشديد بيماری‌های قلبی داشته‌اند و هر يک از آن‌ها دارای وزن های متفاوتی هستند. ضرايب تاثير استاندارد موجود در جدول نشان می دهد که متغير تاب آوری با ضريب تاثير رگرسيونی (۶ /۰- β=)، قوی ترين پيش بينی کننده بيماران قلبی می باشد. بدین گونه و بطور خلاصه میتوان اعلام کرد که بين ويژگی شخصيتی تاب آوری با بيماری قلبی رابطه معنی‌داری وجود دارد و هم‌چنين تفاوت معنی داری، بين افراد سالم و بيماران قلبی عروقی از نظر سطح تاب آوری مشاهده شده است.

این مقاله  به قلم  آقایان دکتر سیدعلی دوستدار طوسی( دکتری روانشناسی) ودکنر صمد گلشنی ( فوق تخصص قلب و عروق) نگارش و در شماره ۱۱۶ نشریه علمی ، پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در شهریور ۱۳۹۳ منتشر گردیده است .

 

کلینک آرامش تنکابن

resilience-workshop7

  در روزهای ۲۸ و ۲۹ آبان کارگاه آموزشی تاب آوری روانشناختی در کلینیک آرامش تنکابن برگزار شد

تاب آوری فردی و خانواده ، تاب آوری و هیجان ، معنویت و تاب آوری، مهارتهای فردی ،

روشهای توسعه و ترجیهات مداخلاتی ، از جمله مفاهیم مورد تاکید بودند

در این کارگاه تخصصی اساتید دانشگاه و مدرسین واحدهای مختلف آموزش عالی استان مازندران شرکت داشتند

 

resilience workshoptonkabon

پیش از این هم در محل اداره بهزیستی شهرستان تنکابن و به همت امور بانوان فرمانداری کارگاه تاب آوری برگزارگردیده بود.

تاب آوری تنکابنتاب آوری تنکابن 1