سارا تروبرویج (Sara Truebridge )

saratruebridge

سارا تروبرویج دارای مدرک دکتری در تعلیم و تربیت و نویسنده کتاب ( تاب آوری با باورها آغاز میشود) با است .

وی متخصص و نامی شناخته شده در عرصه تاب آوری و عضو انجمن تحقیقات و مطالعات آموزشی ایالات متحده امریکا ست .وی از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ میلادی بعنوان دستیارو همکارخانم بونی بنارد بوده است . سارا تروبرویج عضو انجمن ملی تحقیقات آموزشی امریکا و برنده جوایز متعددی در سطوح مختلف ملی است . نکته جالب توجه در مورد ایشان علاقه و اعتقاد به مساله نگرش و اثر بخشی آن بر موضوع تاب آوری است که از قضا عنوان رساله پژوهشی ایشان در مقطع دکتری نیز بوده است . ایشان دارای تشویقات وجوایز متعدد ملی و دانشگاهی است.

به قلم مشترک سارا تروبروبریج و بونی بنارد اثر قابل ذکری نیز درحوزه مددکاری و رفاه اجتماعی با تمرکزبه چشم اندازهای موفقیت ، بهزیستی و ارتقاء کیفی زندگی منتشر شده است . پیش از این سارا تروبرویج در حوزه آموزش ومسایل زنان ، مشاوره تربیتی برای ساخت فیلم های مستند و برگزاری وبینارهای متعدد در فضای مجازی رادر کارنامه خود داشته است.

 جالب توجه اینکه کتاب تاب آوری با باورها آغاز میشود توسط خانمها لیلا وطن پرست ، مریم شهری و آقای حسن صادقی ترجمه و توسط نشر ورای دانش منتشر ودراختیار علاقه مندان قرار گرفته است .

2

امی ورنر (Emmy E. Werner)

Emmy Werner
امی ورنر متولد ۱۹۲۹ و دارای مدرک دکتری تخصصی روانشناسی رشد از دانشگاه نبراسکا امریکا به دلیل چهل سال تحقیق و بررسی در چگونگی رشد و تاب آوری کودکان چهره ای آشنا و قابل احترام برای علاقه مندان به تاب آوری در سرتاسر دنیاست .
مطالعه ایشان و دستیارش روت اسمیت بر حسب ویژگی های خاصی بسیار حایز اهمیت وبعنوان مطالعه پیشرو و مبتکر شناخته شده ومعروف است.مطالعه ورنربه دلایل گستردگی ، قدمت و طول زمان اجرا از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است .
هدف اصلی این پژوهش تولد ، زندگی و رشد درشرایط سخت و پرازچالش کودکان جزایر هاوایی (کوایی kauai) بود که تقریبا به مدت چهل سال طول کشید و ازاین حیث مطالعه ای کم نظیر و بی مانند است .
عمده ترین زمینه هایی که در زندگی کودکان جزایر هاوایی توسط ورنر مورد مطالعه قرار گرفت عبارت بودند از : فقر ، بیسوادی یا کم سوادی و طلاق والدین ، ورنر در مطالعه چهل ساله خود از منابع مختلفی جهت جمع آوری داده ها و اطلاعات بهره مند بود که عمده ترین آنها مربیان ، مددکاران ، مشاوران ، پرستاران و سازمانهای دولتی متولی خدمات درمانی ، آموزشی ، انتظامی و اجتماعی  قابل ذکر هستند.
امی ورنر در در بدو تولد ، یک ، ده ، هجده و چهل سالگی اقدام به ثبت  و تکمیل اطلاعات در این طرح پژوهشی می نمود.بخش عمده ای از نتایج  این مطالعه بزرگ تاب آوری  درسال ۱۹۹۹ منتشر گردید .

غلبه بر نابرابری و آسیپ پذیر شکست ناپذیر از آثار قابل توجه امی ورنر و روت اسمیت هستند
Vulnerable but InvincibleOvercoming the Odds

 

 

 

 

 

 

نورمن گارمزی( Norman Garmezy)

Garmezy_Norm

دکتر نورمن گارمزی متولد ۱۹۱۸ و دانش آموخته روانشناسی در دانشگاه مینه سوتا است ، شهرت ایشان به دلیل مطالعاتی ست که بر روی ظرفیت های مثبت انسان وتاب آوری انجام داده است .

مطالعات گارمزی با تمرکز بر روی عوامل خطر در زندگی  کودکان و قدرت تاب آوری آنها بوده است . اگرچه درابتدای کار علاقه مند به بازاریابی بود اما بهرحال این روانشناسی و به ویژه تاب آوری بود که اورا جذب خود کرد و علاقه وی را برای ادامه بر انگیخت .نورمن گارمزی دوره کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه کلمبیا گذراند و  رساله دکتری خودرا به بیماران اسکیزوفرنی اختصاص داد. نورمن گارمزی  پیش از این ها به ارتش برای شرکت در جنگ جهانی دوم پیوسته بود .گارمزی بمدت یازده سال عضو هیت علمی دانشگاه بود ولی کار جدی خود را برای تاب آوری کودکان دردانشگاه مینه سوتا و با تمرکز بر کودکان در معرض خطربه انجام رساند . وی از این فرصت برای ادامه مطالعات  تاب آوری بهره گرفت .گارمزی دارای نشان افتخار رتبه عالی از انجمن روانشناسی امریکا و منتخب آکادمی علوم امریکا در سال ۱۹۸۶ است . از ایشان چندین مقاله و کتاب بر جای مانده است .
دکتر نورمن گارمزی که از بزرگان و پیشتازان تاب آوری است در سال ۲۰۰۹ دیده از جهان فرو بست.

گارمزی ودیگر پژوهشگران سه سطح عوامل دوران کودکی راکه دردوران بزرگسالی به حفاظت از افراد دربرابر تأثیر عوامل خطرساز متعدد زیست شناختی و روانی- اجتماعی کمک می نماید، شناسایی نموده اند. این عوامل سه گانه ی محافظتی عبارتند از:

۱ – استعداد سرشتی – مزاجی کودک، مثل توانایی عقلانی، خلق و خوی آسان، خودمختاری، خود – اعتمادی، جامعه پذیری، راهبردهای مداری موثر و مهارت های ارتباطی.

۲ – خصوصیات خانوادگی که با وجود صمیمیت، پیوستگی محکم باهم، ساختار، حمایت عاطفی، سبک ایمن دلبستگی، وپیوند نزدیک باحداقل یک مراقب مشخص است.

۳ – عوامل حمایت بیرونی، مثل تجارب مثبت درمدرسه، روابط خوب با همتا، روابط مثبت با سایر بزرگسالان، وهمه ی آن فعالیت هایی که شایستگی فرد را تقویت می نماید و یا پیوندهای فرد با جامعه بزرگتر را پرورش می دهد. با توجه به مکانیزم عمل، فرض شده است که این عوامل تاثیر عوامل خطرساز را با تغییر ارزیابی و مواجهه با موقعیت¬های مخاطره¬آمیز کاهش می دهد. همچنین فرض شده¬است که عوامل محافظت کننده تأثیر زنجیره منفی وقایع را کاهش داده و به رشد و حفظ عزت نفس کمک می نماید.

اگرچه اهمیت این عوامل محافظت کننده شناخته شده توسط پژوهش های متعدد طولی نشان  داده  شده است، بسیاری از این عوامل به راحتی قابل تغییر و اصلاح نیستند. علاوه براین، برحسب مقتضیات محیطی آموزش افراد برای مقابله با استرس ها به شیوه ی مبتنی بر مسئله یاهرگونه روش فعال ممکن است مناسب نباشد.