آشنایی با بزرگان تاب آوری دنیا؛ قسمت سوم “لارنس آلبرت آل سیبرت”

آشنایی با بزرگان تاب آوری دنیا؛ قسمت سوم “لارنس آلبرت آل سیبرت”

بازنشر

گردآوری و ترجمه: جواد طلسچی یکتا
مددکار اجتماعی و عضو تیم تخصصی تاب آوری خانواده در انجمن ازدواج و خانواده کشور

لارنس آلبرت آل سیبرت (متولد ۱۹۳۴ و متوفی در ۲۰۰۹ به دلیل سرطان روده) معلم و نویسنده آمریکایی و اهل پورتلند ایالت اورگان است. او به خاطر تحقیق در زمینه “تاب آوری روانی” و “طبیعت درونی افراد بازمانده با تاب اوری بالا” شهرت دارد. او بیش از ۴۰ سال در دانشگاه پورتلند تدریس کرد. سیبرت در سال ۱۹۵۸ با دریافت مدرک کارشناسی روانشناسی فارغ التحصیل شد. او مدرک ارشد خود را در زمینه روانشناسی بالینی از دانشگاه میشیگان در سال ۱۹۶۰ و در ادامه در سال ۱۹۶۵ مدرک دکترایش را نیز از همین دانشگاه دریافت کرد.

سیبرت در کتاب “مزایای تاب آوری” اذعان دارد که تاب آوری از الزامات دنیای امروز است. برای مثال ، افراد در محیط کار خود احساس می کنند که برای کار بیشتر و با کیفیت تر با همکاران کمتر و هزینه پایین تر تحت فشار هستند. در زندگی شخصی، امور با سرعت زیادی در حال تغییر هستند و مردم باید یاد بگیرند که چگونه متخصص این تغییرات شوند و چگونه از پس شکست های غیر منتظره بر آیند و بر مشکلات ناخواسته فائق شوند.

او معتقد است که تاب آوری در اصل، روند سازگاری موفقیت آمیز با مسائل و یا تجارب چالش های زندگی است. افراد تاب آور و انعطاف پذیر از پس مشکلات بر می آیند، از شکست ها باز میگردند ، و می توانند تحت فشار شدید و مداوم بدون اقدام از طریق روش های آسیب زا و ناکارآمد، پیشرفت کنند. بیشتر این افراد پس از بهبودی روان از تجارب آسیب زا ، قوی تر، بهتر و عاقلانه تر عمل می کنند.

در ادامه سیبرت می افزاید که هر فردی پتانسیل این را داراست که این قابلیت ها را در خود پرورش دهد:

_ حفظ ثبات روانی، سلامت و رفاه خود

_ تمرکز بر مسایل بیرونی : مهارت های خوب حل مسئله

_ تمرکز بر درون : تقویت خود ِ درون

_ مهارت های خوب رشد یافته تاب آوری

_ استعداد برای خوشبختی

سیبرت این ۵ سطح را بدین صورت تشریح می کند:

سطح اول برای نگهداری سلامت و انرژی لازم است.

سطح دوم بر چالش هایی متمرکز است که باید با آنها سر و کار داشت؛ بر اساس یافته های پژوهشی ، فائق شدن بر مشکل زمانی که بر خود مشکل تمرکز دارید منجر به تاب آوری بیشتری می شود تا زمانی که بر احساس متمرکز هستید.

سطح سوم بر ریشه های تاب آوری نظیر عزت نفس بالا، اعتماد به نفس و خود پنداری مثبت تاکید دارد.

سطح چهارم ، خصایص و مهارت هایی را که در افراد با تاب آوری بالا وجود دارد ، پوشش می دهد.

سطح پنجم اینکه ” در بالاترین سطح تاب آوری چه چیزی امکان پذیر است” را تشریح می کند. خوشبخت شدن نوعی استعداد به حساب می آید؛ اینکه شخص قابلیت این را دارد که شرایط بد را به شرایط خوب و فرصت تبدیل کند.

او همچنین معتقد است زمانی که به مشکل برخوردید این نکات را به یاد داشته باشید:

_ ذهنیت و عادات شما هم می تواند موانع ایجاد کند هم می تواند پلی به سوی آینده ای بهتر باشد.

_ تاب آوری را نمیتوان آموزش داد بلکه باید آن را یاد گرفت، تاب آوری از رشدِ ترکیبِ منحصر بفرد توانایی های ذاتی شما نشات می گیرد.

_ تلاش برای بازگشت و بهبودی از شکست ها می تواند منجر به رشد قدرت و توانایی های شود که گمان می کردید امکان پذیر نیستند.

چند از تالیفات سیبرت:

_ چگونه ذهن من از توهمات در روانپزشکی خلاص شد. ۱۹۹۵

_ مزیت تاب آوری: تغییر اصلی ، پییشرفت تحت فشار و بازگشت از شکست ها . ۲۰۰۵

_ شخصیت بازمانده : چرا بعضی افراد در مواجهه با مشکلات ، قوی تر ، باهوش تر و با مهارت تر هستند و شما چطور می توانید مثل آنها باشید؟

_ همکار در تالیف کتاب: راهنمای بقا و موفقیت دانش آموزان

منابع:

“مطبوعات درگذشتگان: سیبرت ، لارنس آلبرت”. اهل اورگان ۵ جولای ۲۰۰۹

· بیوگرافی آل سیبرت در سایت alsiebert.com

مزایای تاب آوری

نویسندگان کتاب : ریچارد اس سیترین؛ آلان ویس
مترجمان : محمد رضا مقدسی؛ عفت حیدری
قیمت کتاب: ۲۵۰۰۰ تومان
انتشارات ورجاوند

تاب آوری این حقیقت را می پذیرد که نمی توانیم مانع از رخ دادن شداید و چالش ها شویم؛ اما می توانیم استراتژی هایی را توسعه دهیم که به وسیله آنها از چالش ها و شداید درس هم بگیریم و قربانی آنها نشویم.
کتاب مزایای تاب آوری ایده های خود را از علوم نروسایکولوژی؛ آموزش، هنر، ورزش و تفکر مثبت گرفته و آنها را به شکل استراتژی های موثر برای افراد و سازمانهایی در می آورد که با چالش های موجود در محل کار خود دست و پنجه نرم می کنند. کتاب مزایای تاب آوری به شما نشان می دهد که چطور می توانید بهتر با چالش ها کنار بیایید و آنها را پشت سر بگذارید و نهایتاً استراتژی هایی را بیاموزید تا شما را برای موفقیت آماده کنند.

 

مزایای تاب آوری

مزایای تاب آوریتاب آوری کتاب
تغییرات اساسی، شکوفایی تحت فشار و بازگشت به عقب از موانع و مشکلات
دکتر آل سایبرت
ترجمه:
علیرضا صارمی
سید باقر میرسلمانی
ناشر: روزگار

 

 

این یک واقعیت است که جهان انسانی و حیات اجتماعی همواره در حال تغییر و تحول است و زندگی ما در گرو این تغییرات است، چرا که رکود و سکون در نهایت به فساد و تباهی انسان و اجتماع منجر می گردد. احتمالاً از خود پرسیده اید چرا برخی افراد با این تغییرات رشد می کنند و به تعالی می رسند، اما برخی دیگر خرد می شوند و خود را مانند قربانی، درمانده فرض می کنند. تفاوت این دو دسته افراد در یک ویژگی خاص، یعنی؛ «تاب آوری» نهفته است.
واژه تاب آوري از کلمه لاتين «resilio» به معناي برگشت به عقب مشتق شده است. در فرهنگ لغت وبستر، از تاب آوري به عنوان «توانايي بازگشت به شکل يا حالت قبلي بعد از فشرده يا کشيده شدن» یاد مي شود. هر چند اين تعريف بسيار جزئي است، اما مفهوم تاب آوري را به بهبود بعد از فشار فيزيکي پيوند مي دهد. اصطلاح تاب آوری براي اولين بار در سال ۱۹۷۳ به وسيله هولينگ به عنوان يک مفهوم اکولوژيکي مطرح شد، اما بعد مورد توجه سيستم هاي بيولوژيکي، اقتصادي، سازماني، اطلاعاتي و روان شناسی قرار گرفت. به طور کلي تاب آوري، توانايي افراد براي بازيابي خويش در هنگام بروز مشکلات و سختي ها، مدارا با سطح بالايي از تغييرات مداوم مخل، حفظ سلامتي در موقعيت هاي استرس زا، برگشت به حالت اوليه، فائق آمدن بر سختي ها، تغيير مسير و وارد شدن به يک مسير جديد تعريف مي شود.
کتاب مزایای تاب آوری اثر دکتر سیبرت، نویسنده و مدرس آمریکایی است. وی در سال ۱۹۳۴ در پورتلند متولد شد و مدرک دکتری روان شناسی بالینی خود را از دانشگاه میشیگان دریافت کرد. دکتر سیبرت با تحقیق در زمینه طبیعت درونی بازماندگان تاب آور، یک شخصیت بین المللی برای خود دست و پا کرد. وی می گوید: «من متعجب می شوم چرا برخی افراد از مشکلات سخت به طور موفقیت آمیز عبور می کنند و بهتر و قوی تر از قبل می شوند؟ چگونه به این امر نائل می شوند؟ من کتاب هایی در مورد بازماندگان خوانده ام و با صدها نفر از آنان که تمایل داشتند در مورد تجربیات خود صحبت کنند مصاحبه کرده ام. (من کشف کرده ام که تاب آوری بازماندگان در هیچ یک از دروس روان شناسی تدریس نشده است). من به جای استفاده از روش های سنتی، سوالاتی مطرح می کردم و تا شکل گیری یک الگوی پایدار گوش فرا می دادم. پس از سال ها گوش دادن و یادگیری، درک خوبی از آنچه شخصیت بازماندگان می نامم به دست آورده ام.»
وی ادامه می دهد: «یافته های من در مورد زندگی بازماندگان در سال ۱۹۹۶ تحت عنوان «شخصیت بازمانده» منتشر شد. هنگامی که این اثر بیرون آمد من درخواست های زیادی از شرکت ها، انجام های حرفه ای، گروه های آموزشی و بهداشتی دریافت کردم. آنان تمایل داشتند برای مقابله با چالش های محیط کار، ویژگی های شخصیت بازمانده را فرا گیرند. تقریباً نیمی از درخواست ها از بخش دولتی آمد. آنان سعی می کردند بعد از اخراج ها و کاهش بودجه، کماکان خدمات ضروری خود را حفظ کنند.»
دکتر سیبرت در بیست و پنجم ژوئن ۲۰۰۹ در سن ۷۵ سالگی به دیار باقی شتافت.

 علاقه مندان برای تهیه کتاب می توانند با شماره تلفن ۰۷۱۵۳۷۲۳۸۸۷ کتابفروشی حافظ  تماس حاصل فرمایند.

کتاب از طریق پست ارسال خواهد شد.