تاب آوری سوگ چیست ؟ دکتر لوسی هان کیست ؟

محمدرضا مقدسی

0
تاب آوری سوگ چیست ؟ دکتر لوسی هان کیست ؟

تاب‌آوری سوگ به توانایی کنار آمدن و هدایت فرآیند سوگواری و در عین حال ادامه زندگی معنادار اشاره دارد.

تاب‌آوری سوگ راهبردهایی برای مدیریت واکنش های عاطفی، جسمانی و روانی به از دست دادن و سازگاری با شرایط جدید است. تاب تاب آوری سوگ در هنگام غم و اندوه به این معنی است که یاد بگیرید درد از دست دادن را با خود حمل کنید و در عین حال به رشد و بهبودی خود ادامه دهید.

تاب آوری سوگ بر اهمیت شفقت به خود، حمایت یابی از دوستان، خانواده یا متخصصان، و یافتن راه‌هایی برای کنار آمدن با فقدان در زندگی‌ تأکید می‌کند

محمدرضا مقدسی در ادامه اضافه میکند : تاب آوری سوگ “غلبه کردن” بر غم نیست، بلکه یادگیری زندگی سالم با آن است.
روانشناسی غم و اندوه شامل تعامل پیچیده ای از پاسخ های روانی، عصبی و فیزیولوژیکی به از دست دادن یک عزیز است.
تحقیقات در روانشناسی سوگ، زمینه های مختلفی مانند روانشناسی، علوم اعصاب، ایمونولوژی و روانشناسی را ادغام می کند تا بفهمد چگونه افراد با سوگ سازگار می شوند.
مطالعات نشان داده اند که محرک های غم و اندوه می توانند منجر به افزایش نرخ عوارض و مرگ و میر شوند و برخی از افراد اختلال سوگ یا غم را بمدتی طولانی و در قالبی پاتولوژیک تجربه می کنند.
انطباق ذهن در هنگام غم و اندوه شامل عواملی مانند نشخوار فکری، بیان عاطفی، ارزیابی های شناختی و معناسازی است که رابطه بین عوامل خطر و پیامدهای سلامت روان را واسطه می کند.
تحولات تاریخی در تحقیقات سوگ از مدل های منسوخ شده به درک دقیق تر از مسیر سوگ، از جمله تشخیص اختلال غم و اندوه تغییر کرده است.
 
وجه تمایز اصلی این است که سوگ حاد به طور طبیعی در طول زمان با تطبیق فرد داغدیده با فقدان تکامل می یابد، در حالی که اندوه طولانی مدت به شدت روزهای اولیه باقی می ماند و در عملکرد اختلال ایجاد می کند.
سوگ حاد یک پاسخ طبیعی به از دست دادن است، در حالی که سوگ طولانی مدت یک اختلال شناخته شده است.
 
وجه تمایز اصلی این است که سوگ حاد به طور طبیعی در طول زمان با تطبیق فرد داغدیده با فقدان تکامل می یابد، در حالی که اندوه طولانی مدت به شدت روزهای اولیه باقی می ماند و در عملکرد اختلال ایجاد می کند سوگ حاد یک پاسخ طبیعی به از دست دادن است، در حالی که سوگ طولانی مدت یک اختلال شناخته شده است.
سوگواری تاب آور شامل سازگاری با از دست دادن یکی از عزیزان و یافتن راه هایی برای داشتن یک زندگی رضایت بخش و در عین حال حفظ ارتباط مستمر با متوفی است.
 
برخی از موارد مهم و قابل توجه در تاب آوری سوگ عبارتند از:
 
– تمرکز بر تجربیات و روابط مثبت، در عین حال اجتناب از نشخوار فکری
– شناخت و پذیرفتن آنچه را نمی توانیم تغییر دهیم .
– ایجاد تشریفات و روال هایی برای حفظ ارتباطسمبلیک و معنوی با متوفی، مانند بازدید از مکان های مورد علاقه آنها، انجام فعالیت هایی که قبلا با هم انجام می دادید، یا پختن دستور العمل های آنها
– بازتعریف اهداف و یافتن معنای جدید در زندگی پس از از دست دادن
– به اشتراک گذاشتن سوگ با دوستان و خانواده حامی که می توانند در مراسم و یابودها ، خاطرات را زنده نگه دارند
– مدیریت خستگی و افسردگی از طریق استراحت، ورزش و مدیریت استرس
در این مورد حتی توجه برگردانی و حواس پرتی با شکستن چرخه افکار منفی از طریق فعالیت و محرک های مثبت مانند تماشای یک فیلم، سرگرمی یا معاشرت با افراد حمایت کننده می تواند به کاهش اضطراب و جلوگیری از نشخوار فکری و تاب آوری سوگ کمک کند.
 
 
تاب آوری و غم با هم کار می کنند – غم قدرتی دارد که بتواند شخصیت را تغییر دهد و منجر به رشد شود، در حالی که تکنیک های تاب آوری می توانند به روند سوگواری کمک کنند
تاب آوری سوگ در مورد یک پیشرفت خطی در طی مراحل نیست، بلکه نوسانی بین غم و اندوه و سایر احساسات، از جمله احساسات مثبت است که به گسترش دیدگاه و ایجاد منابعی جدید در طول زمان کمک می کند.

تاب آوری سوگ “غلبه کردن” بر غم نیست، بلکه یادگیری زندگی سالم با آن است. 

پیشنهاد ما به شما
دکتر لوسی هان کیست ؟
 
دکتر لوسی هان نویسنده، سخنران و محقق مشهور در زمینه تاب آوری است.
او به خاطر رویکرد خاصی که در تاب آوری سوگ مشهور است و کتاب پرفروش «سوگواری تاب آور» را نوشته است.
فعالیت های علمی او برای کمک به مردم برای عبور از غم و اندوه و یافتن راه هایی برای مقابله با خسارت های سنگین ویرانگر متمرکز بوده است.
 
تجربه شخصی دکتر هان در مورد از فقدان یا از دست دادن تاثیر عمیقی بر موفقیت و شهرت او داشته است .
 
او دختر 12 ساله خود را در یک سانحه رانندگی از دست داد، که باعث شد او تمرکز بیشتری روی غم و اندوه و تاب آوری داشته باشد.
البته انتشار سخنرانی معروف او در TED باعنوان راز افراد تاب آور”، در طول همه گیری COVID-19 که با استقبال فراوانی در فضای مجازی منتشر شد و دکتر لوسی هان را به یکی از 20 سخنرانی برتر TED در سال 2020 تبدیل کرد.
 
هم اکنون دکتر لوسی هان یک سخنران حرفه ای است که در رسانه های مختلف جهانی از جمله Psychology Today، گاردین، واشنگتن پست، بی بی سی، CBS، ABC، Channel News Asia، تلویزیون سوئد، و TVNZ حضور دارد.
 
دکتر هان به همراه دکتر دنیس کوینلان و تیلی بخشی از تیم مقابله با ضرر است که اشتیاق خود را برای کمک به مردم برای مقابله با فقدان و یافتن انعطاف پذیری به اشتراک می گذارد. این تیم از تخصص ترکیبی خود در تحقیقات آکادمیک و تجربه شخصی برای ارائه حمایت و راهنمایی برای کسانی که غمگین هستند استفاده می کند.

 

 

تاب آوری سوگ چیست ؟ دکتر لوسی هان کیست ؟ تاب‌آوری سوگ به توانایی کنار آمدن و هدایت فرآیند سوگواری و در عین حال ادامه زندگی معنادار اشاره دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.