سمینار تاب آوری و مهارتهای زندگی

0

سمینار تاب آوری و مهارتهای زندگی توسط توسط پلی کلینیک رسا با همکاری دانشکده علوم زیستی واحد تهران شمال با تدریس دکتر ریحانه جباری مدرس دانشگاه  ُ مدرس ومترجم خانه تاب آوری برگزار میگردد.

گاهی برای شفاف­تر شدن اینکه مفهومی چیست، می­توان این­گونه آغاز کرد که آن مفهوم چه نیست! به­ راستی تاب­ آوری چه هست و چه نیست؟ در فضای مجازی فارسی اگر جستجویی کنیم، بسیار تعاریف برایش می­یابیم و گاهی تشخیص سره و ناسره ممکن است سخت بنماید.

به ­عنوان مثال، تاب­ آوری تحمل­ کردن نیست! هنگامی که امر ناخوشایندی را تحمل می­کنیم، منفعل هستیم و احتمالاً حال خودمان هم از این انفعال بد و بدتر می­شود. اما در تاب­ آوری ما منفعل نیستیم، بلکه انتخاب می­کنیم که سطح پذیرش، انعطاف­ پذیری و درک خود را از موقعیت افزایش دهیم.

وقتی به این شیوه­  فعالانه تاب­ آوری را انتخاب می­کنیم، در مواقع بحران و هیجانات آزاردهنده نیز به خاطر داریم که انتخاب کرده ­ایم انعطاف­ پذیر باشیم.

حتی گاه تشخیص می­دهیم که در این لحظه و این موقعیت، هیچ کاری نکنیم و این کاری­ نکردنِ فعالانه با تحملِ منفعلانه تفاوت بسیار دارد. تفسیر نادرست دیگر از تاب­ آوری این است که افراد تاب­ آور هیچ­گاه آشفتگی هیجانی و رنج را تجربه نمی­کنند! گزاره­ درست این است که این افراد به مهارت­های مجهز شده­ اند که قادرند با ناملایمات و بحران­های زندگی خود به نحو مؤثری سازگار شوند.

یکی دیگر از تعابیر نادرست از تاب ­آوری این است که آن را به اشتباه «برگشت­ پذیری» می­دانند. تاب­ آوری برگشت­ پذیری نیست زیرا برگشتن به حالت اولیه اولاً غیرممکن است، درثانی اصلاً هدف تاب­ آوری چنین چیزی نیست و درضمن برگشت­ پذیری به­ هیچ­وجه پذیرش و امید و اشتیاق جهت بازسازی و احیا را در بر ندارد.

در کارگاه تاب­ آوری و مهارت­های زندگی، قصد داریم پس از آشنایی مخاطبان با این مفهوم و مؤلفه­ ها و فوایدی که دارد، بکوشیم مهارت­هایی به افراد آموزش دهیم که تاب­ آوری را در خود پرورش داده و در برابر مسائل ریز و درشت زندگی و ناملایمات و بحران­ها بتوانند عملکردی بهتری داشته باشند.

سمینار تاب آوری و مهارتهای زندگی صبح روز یکشنبه ۷ خرداد برگزار میگردد.

سمینار تاب آوری و مهارتهای زندگی با تدریس دکتر ریحانه جباری مدرس دانشگاه  ُ مدرس ومترجم خانه تاب آوری برگزار میگردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × سه =