نوعی از کوچینگ که به خانواده ها کمک میکند

مریم فرجی

0
نوعی از کوچینگ به خانواده ها کمک میکند کوچینگ خانواده نام دارد.کوچینگ خانواده یا Family Coaching فرایندی است که در آن کوچ یا مربی به خانواده‌ها کمک می‌کند که از توانمندی‌های خود در جهت رشد و توسعه زندگی فردی و خانوادگی استفاده کنند.
خانواده درمانی یک رویکرد درمانی است که بر کل نظام خانواده تمرکز دارد.
خانواده درمانی برای تأثیرگذاری بر یکی از اعضای خانواده باید به کل نظام خانواده پرداخت.ت
خانواده درمانی بر این اعتقاد است که اختلال هیجانی زمانی ایجاد می‌شود که افراد به تمایز خود دست نیافته‌اند و قادر نیستند خود را به‌طور مناسبی از خانواده‌ی اصلی متمایز کنند.
در چنین حالتی ممکن است فرد دچار آمیختگی احساس و تفکر یا آمیختگی فرد با دیگران باشد که می‌تواند منجر به تودهی خود خانواده‌ی نامتمایز شود.
مریم فرجی روانشناس و مشاور خانواده در ادامه این مطلب آورده است خانواده درمانی بر جستجوی الگوهای قابل تشخیص و تکرارپذیر خانوادگی تأکید دارد و اولین بار در اواسط دهه 1950 مطرح شده است .
در مجموع، خانواده درمانی یک رویکرد جامع و سیستمی است که به درمان اختلالات از طریق تمرکز بر کل نظام خانواده می‌پردازد و بر مفاهیمی مانند تمایز، آمیختگی و مثلث‌سازی در خانواده تأکید دارد.

با این مقدمه اکنون شاید بتوان اشاره ای هم به کوچینگ خانواده داشت که نوعی از کوچینگ است که به خانواده‌ها کمک می‌کند تا مشکلات خانوادگی را حل کنند.

کوچینگ خانواده یک فرآیند مشارکتی است که در آن یک یا چند نفر از اعضای یک خانواده با یک کوچ متخصص و آموزش دیده برای رسیدگی به اهداف خاص و بهبود پویایی خانواده خود کار می کنند.

کوچینگ در اینجا به خانواده کمک می کند تا نقاط قوت، چالش ها و اهداف خود را شناسایی کرده و روی آنها کار کند و بر ایجاد تغییرات مثبت و تقویت روابط سالم تر در درون واحد خانواده تمرکز کند.

کوچینگ خانواده یا Family Coaching فرایندی است که در آن کوچ یا مربی به خانواده‌ها کمک می‌کند که از توانمندی‌های خود در جهت رشد و توسعه زندگی فردی و خانوادگی استفاده کنند.

کوچینگ خانواده به خانواده‌هایی که با مشکلات حاد خانوادگی مانند اعتیاد، طلاق یا خشونت خانگی مواجه هستند، کمک می‌کند تا به راه حل‌های بهتر دست یابند.

کوچینگ خانواده در دو نوع مختلف، کوچینگ درمانی و کوچینگ آموزشی، ارائه می‌شود:

1.کوچینگ درمانی: این نوع کوچینگ برای خانواده‌هایی که با مشکلات حاد خانوادگی مواجه هستند، استفاده می‌شود. کوچ در این نوع کوچینگ به خانواده‌ها کمک می‌کند تا به راه حل‌های درمانی دست یابند و از این طریق، خانواده را از آسیب‌های شدید جلوگیری می‌کند
2.کوچینگ آموزشی: این نوع کوچینگ به خانواده‌ها کمک می‌کند تا به راه حل‌های آموزشی دست یابند. کوچ در این نوع کوچینگ به خانواده‌ها آموزش می‌دهد تا چگونه با مشکلات خانوادگی روبرو شوند و از این طریق، خانواده را از آسیب‌های شدید جلوگیری می‌کند

این روش کمک میکند تا خانواده ها  به راه حل‌های بهتر دست یابند و از این طریق، کیفیت زندگی خانوادگی را افزایش دهند.

کوچینگ خودکارآمدی، بهزیستی و خودتنظیمی هدفمند را بهبود می بخشد، که از طریق رفتارهای محافظتی بهتر در مراقبت، مهارت های فرزندپروری و شایستگی عاطفی، تاب آوری خانواده را تقویت می کند.

مربیگری زندگی خانوادگی با ترکیب عناصر برنامه های پیشگیری مبتنی بر شواهد در افزایش عملکرد و رفاه در حوزه های شخصی و کاری موثر است.
کوچینگ تاب آوری سازگاری و انعطاف پذیری را در خانواده ها پرورش می دهد.
این روش به خانواده ها کمک می کند تا بهتر با تغییرات کنار بیایند و با خلاقیت راه حل های نوآورانه ای برای غلبه بر موانع پیدا کنند.
کوچینگ تاب‌آوری خانواده همچنین با تجهیز خانواده‌ها به مهارت‌های مقابله‌ای بهتر، کاهش اضطراب و افسردگی و ترویج ذهنیت خوش‌بینانه‌تر و سازگارتر، به رفاه ذهنی و بهباشی آنها کمک میکند.

تاب‌آوری می‌تواند پویایی و عملکرد تیمی را در خانواده‌ها بهبود بخشد، که منجر به ارتباطات بهتر، اصطکاک کمتر و احساس مشترک هدف می‌شود این یک محیط حمایتی ایجاد می کند که در آن اعضای خانواده احساس راحتی در ابراز احساسات و جستجوی حمایت از یکدیگر دارند.

نوعی از کوچینگ به خانواده ها کمک میکند کوچینگ خانواده نام دارد.کوچینگ خانواده یا Family Coaching فرایندی است که در آن کوچ یا مربی به خانواده‌ها کمک می‌کند که از توانمندی‌های خود در جهت رشد و توسعه زندگی فردی و خانوادگی استفاده کنند.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.