تاب آوری و طرز فکر برنده چگونه توصیف میشوند ؟

خاطره اکبری روانشناس و کارشناس سلامت

0

تاب آوری و طرز فکر برنده چگونه توصیف میشوند ؟ طرز فکر برنده با پرورش ویژگی هایی مانند اعتماد به نفس، انگیزه، عزم راسخ و سرسختی روانی به تاب آوری کمک می کند. طرز فکر برنده میتواند زمینه مناسبی برای تعهد و تاب آوری و سرسختی روانی باشد.

افرادی که دارای طرز فکر برنده هستند، چالش یا بحران را فرصت‌هایی برای رشد می‌دانند و روی اهداف خود متمرکز می‌مانند، در موقعیت‌های چالش‌برانگیز اعتماد به نفس خود را تراوش می‌کنند و از درون انگیزه می‌گیرند تا تا زمانی که موفق شوند استقامت کنند.

از سوی دیگر، تاب‌آوری افراد را قادر می‌سازد تا سازگار شوند، از شکست‌ها عقب نشینی کنند، از اشتباهات درس بگیرند و به‌جای اینکه روی شکست‌ها تمرکز کنند، به جلو حرکت کنند.

خاطره اکبری در ادامه این مطلب آورده است ترکیبی از طرز فکر برنده و تاب آوری به افراد این امکان را می‌دهد تا با چالش‌ها به طور مثبت روبرو شوند، شکست‌ها را به عنوان فرصت‌های یادگیری ببینند، و حتی در شرایط سخت، احساس قدرت ،خودباوری و عزم را حفظ کنند

مفهوم “ذهن برنده” در زمینه های مختلف از جمله ورزش، تجارت و قانون مداری نقش اساسی دارد. این شامل راهبردها و رویکردهای ذهنی است که افراد می توانند برای افزایش عملکرد خود و دستیابی به موفقیت در حوزه های مربوطه خود اتخاذ کنند.

در زمینه ورزش، “ذهن برنده” در مورد تسلط بر جنبه ذهنی عملکرد است، مانند کنترل فشار، استفاده از ابزارهای ذهنی به کار گرفته شده توسط ورزشکاران نخبه، و درک فرآیندهای ذهنی که منجر به موفقیت می شود. این طرز فکر برای ورزشکاران در تمام سطوح، مربیان و حتی والدین ورزشکاران جوان جویای نام و رقابت جو  مفید است و هدف آن بهبود عملکرد و کاهش استرس است.

در حوزه اجرای قانون، “ذهن برنده” برای حرفه ای ها بسیار مهم است تا در ایمن بمانند و در نقش های چالش برانگیز و ارزشمند خود برتری پیدا کنند.نقض قوانین میتواند از ما بازنده بسازد

علاوه بر این، در کسب و کار و رهبری، «ذهن برنده» کمک به رهبران، تیم‌ها و سازمان‌ها است که در زمانی که مهم‌تر است بهترین عملکرد را داشته باشند. این شامل ایجاد یک طرز فکر برای موفقیت، پذیرش چالش ها و تلاش برای دستاوردهای معنادار است

به طور کلی، مفهوم “ذهن برنده” بر اهمیت قدرت ذهنی، تمرکز و تفکر استراتژیک در جنبه های مختلف زندگی، از عملکرد ورزشی گرفته تا موفقیت حرفه ای و رشد شخصی تاکید می کند.

 

برای ایجاد یک طرز فکر برنده، استراتژی ها و عادات و اصولی شناسایی شده اند که به آنها اشاره میگردد:

1. اهداف خود را تعریف کنید: اهداف خود را به وضوح تعریف کنید و اهداف مشخصی را با ضرب الاجل در بازه زمانی خاصی تعیین کنید.

2. قاطعیت: برای غلبه بر موانع ، حس قاطعیت را در خود پرورش دهید و روی دستیابی به نتایج دلخواه خود متمرکز بمانید.

3. اعتماد به نفس: پیروزی و برنده شدن از آن کسانی است که برای ایجاد اعتماد به نفس با ارزیابی نقاط قوت خود، تمرکز بر توانایی های خود و باور به ظرفیت خود برای موفقیت تلاش میکنند.

4. ارزش خود را بشناسید: ارزش تعهد خلق میکند استعدادها و توانایی های خود را بشناسید و درک کنید که هر کدام دارای  چه ارزشی هستند و با اطمینان و متعهدانه از آنها استفاده کنید.

پیشنهاد ما به شما

5. انضباط شخصی را تمرین کنید:  به نظر میرسد که فقط تاب آوری و دیسپلین و انظباط میتواند ما را به اهداف مان را برساند نظم و انضباط خود را توسعه دهید تا چالش ها را به خوبی مدیریت کنید، آگاهانه تصمیم بگیرید و از عجله در موقعیت ها اجتناب کنید.

ملاحضاتی از این دست بر اهمیت تبیین اهداف قابل تحقق، مصمم ماندن، ایجاد اعتماد به نفس، شناخت ارزش های خود و تمرین انضباط شخصی برای پرورش ذهنیت برنده در جنبه های مختلف زندگی، از ورزش گرفته تا کسب و کار و رشد شخصی، تاکید دارند.

بررسی ادبیات تحقیق نشان میدهد موارد بر برخورداری از ذهنیت برنده برای کار آفرینان و ورزشکاران موثر بوده اند:

هدف مداری و خود انضباطی

ورزشکاران و کارآفرینان رویکردی هدفمند و خود محور دارند و سبک زندگی و عادات خود را برای دستیابی به اهداف خود تنظیم می کنند. این نظم و تعهد مستقیماً با موفقیت در محیط های ورزشی و تجاری مرتبط است.

تاب آوری و اراده

ورزشکاران و کارآفرینان نخبه به دلیل تاب آوری و توانایی خود برای رودررو شدن با شکست ها یا شکست ها شهره آفاق هستند. آنها از ریسک کردن و تلاش دوباره تا زمانی که موفق شوند هراسی ندارند، که اساس کارآفرینی در دنیای تجارت همیشه در حال تغییر بودن و تاب آوری است.

رقابت و خودآگاهی

رقابت انگیزه ای برنده برای ورزشکاران است که با ارزیابی عملکرد آنها و تلاش برای بهبود بر خودآگاهی آنها تأثیر مثبت می گذارد. این ویژگی می‌تواند با کمک به کارآفرینان در شناسایی نقاط قوت و زمینه‌های بهبود، به افزایش تلاش‌های تجاری کمک کند و منجر به افزایش بهره‌وری و عملکرد شود.

سرسختی روانشناختی و خونسردی تحت فشار

ورزشکاران به دلیل توانایی خود برای حفظ آرامش تحت فشار بالا مشهور هستند. این سرسختی روانی برای کارآفرینانی که اغلب با موقعیت های چالش برانگیز مواجه می شوند بسیار ارزشمند است.حفظ یک ذهنیت آرام به آنها اجازه می دهد تا با تمام توان خود کنار بیایند و کار کنند.

کار تیمی و همکاری

کار تیمی و مشارکت پذیر بودن یک مهارت بسیار مهم در کارآفرینی است که نوآوری و خلاقیت را از طریق به اشتراک گذاشتن ایده های جدید و نقاط قوت تکمیل و تقویت می کند. تجربه ورزشکاران در ورزش های تیمی می تواند مستقیماً به دنیای تجارت ترجمه شود.

 

ترکیبی از طرز فکر برنده و تاب آوری به افراد این امکان را می‌دهد تا با چالش‌ها به طور مثبت روبرو شوند، شکست‌ها را به عنوان فرصت‌های یادگیری ببینند، و حتی در شرایط سخت، احساس قدرت ،خودباوری و عزم را حفظ کنند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 14 =