کارگاه تاب آوری حوزه ایدز HIV/ADIS برگزارشد

2

کارگاه تاب آوری حوزه ایدز HIV/ADIS برگزارشد کارگاه دو روزه  تاب آوری برای مددکاران اجتماعی ، مشاوران و روانشناسان شاغل در حوزه (HIV/ADIS) کشور برای اولین بار و  به همت گروه احیا و انجمن توانیاب در تهران برگزار و ساعاتی قبل به کار خود پایان داد.

کارگاه تاب آوری حوزه HIV/ADIS برگزارشد کارگاه دو روزه  تاب آوری برای مددکاران اجتماعی ، مشاوران و روانشناسان شاغل در حوزه (HIV/ADIS) کشور برای اولین بار و  به همت گروه احیا و انجمن توانیاب در تهران برگزار و ساعاتی قبل به کار خود پایان داد.بنابر همین گزارش تاب آوری با افسردگی، اضطراب و مشکلات رفتاری ارتباط منفی دارد، در حالی که ارتباط مثبتی با رفاه روانی و کیفیت زندگی دارد.

تاب آوری همچنین به عنوان میانجی در نابرابری های بهداشتی و مکانیزمی برای بهبود نتایج HIV شناخته شده است. علی‌رغم اهمیت تاب‌آوری، شکاف‌هایی در تحقیقات تاب‌آوری اچ‌آی‌وی ( مخصوصا مطالعات داخلی) با تمرکز بر منابع تاب‌آوری در سطوح فردی وجود دارد.

تاب آوری که به عنوان ظرفیت تبدیل ناملایمات به فرصت هایی برای رشد و سازگاری تعریف می شود، نقش مهمی در زندگی زنان مبتلا به HIV/AIDS ایفا می کند.تاب‌آوری می‌تواند تأثیر مثبتی بر جنبه‌های مختلف سلامتی آن‌ها از جمله تبعیت از درمان، پیامدهای سلامت روان و کیفیت کلی زندگی داشته باشد.

مداخلات با تمرکز بر ایجاد تاب‌آوری در میان زنان به حاشیه رانده شده مبتلا به HIV/AIDS می‌تواند به کاهش بار روانی اجتماعی مانند انگ و افسردگی کمک کند و در نهایت نتایج سلامتی آنها را بهبود بخشد.

مضامینی مانند ایمان معنوی، حمایت جامعه، عشق به خود، و قدردانی آگاهانه از زندگی به عنوان عوامل کلیدی که تاب آوری را در میان زنان مبتلا به HIV/AIDS پرورش می دهد، پدیدار شده اند و آنها را قادر می سازد نه تنها زنده بمانند، بلکه رشد کنند.

تاب آوری را می توان در زنان مبتلا به اچ آی وی/ایدز از طریق برنامه های مختلفی توسعه داد.

برخی از رویکردهای کلیدی برای تقویت تاب آوری در زنان مبتلا به HIV/AIDS عبارتند از:

برنامه‌های مدیریت استرس: شرکت در برنامه‌های مدیریت استرس می‌تواند با ارائه ابزارهایی برای مقابله با استرس‌های بلندمدت مرتبط با زندگی با اچ‌آی‌وی/ایدز به تاب‌آوری زنان کمک کنند.

ایجاد حمایت اجتماعی: ایجاد یک شبکه حمایت اجتماعی قوی می‌تواند با ارائه حمایت های عاطفی، عملی و اجتماعی از زنان مبتلا به HIV/AIDS، تاب‌آوری آنها را افزایش دهد و به آنها کمک کند تا پیچیدگی‌های شرایط خود و چالش‌های مرتبط با آن را بررسی کنند.

مشارکت در اعمال معنوی یا مذهبی: مشارکت در اعمال معنوی یا مذهبی به انعطاف‌پذیری زنان مبتلا به HIV/AIDS کمک می‌کند و منبع آرامش، امید و قدرت برای آنها در مواجهه با ناملایمات فراهم می‌کند.

گروه درمانی: شرکت در جلسات گروه درمانی، مانند پروژه‌های هنردرمانی و عکس گفتار، می‌تواند به زنان فضای امنی برای کشف تجربیات، بیان خود و پرورش تاب آوری در زمینه آسیب‌ها و ناملایمات ارائه دهد.

ترویج عشق به خود و قدردانی آگاهانه از زندگی: عشق به خود و خودشفقتی، توجه آگاهی، و قدردانی از زندگی می تواند به زنان مبتلا به HIV/AIDS کمک کند دیدگاه مثبتی داشته باشند، عزت نفس خود را افزایش دهند و در مواجهه با چالش ها انعطاف پذیری خود را تقویت کنند.

کارگاه دو روزه  تاب آوری برای مددکاران اجتماعی ، مشاوران و روانشناسان شاغل در حوزه ایدز (HIV/ADIS) کشور برای اولین بار و  به همت گروه احیا و انجمن توانیاب در تهران و در محل تالار اجتماعات این سازمان مردم نهاد برگزارشد.

2 نظرات
  1. حاجی خانیان می گوید

    سلام من خیلی دوست دارم کارگاه های تاب آوری رو درتهران شرکت کنم لطفا راهنماییم بفرمایید

    1. admin می گوید

      با سلام و ادب ، پیام شما دریافت شد ، اطلاع رسانی از طریق وبسایت انجام خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.