کتاب تاب‌ آوری برای نوجوانان

کتاب تاب‌ آوری برای نوجوانان در سانحه‌ها، تجربه‌های آسیب‌زا و ناخوشایند

0

کتاب تاب آوری برای نوجوانان اثر راجا شیلا خانم راجا  به هر دو بعد «رضایت» و «موفقیت» به صورت زیرکانه ای پرداخته است

دکتر شیلا راجا،روانشناس بالینی و استادیار در دانشگاه ایلینویز در شیکاگو است.

او متخصص تروما، استرس پس از ضربه و مراقبت های بهداشت روان است.

دکتر راجا بر اهمیت تاب‌آوری در رویارویی با چالش‌های زندگی، به‌ویژه برای نوجوانان تأکید ویژه ای دارد، همانطور که در کتاب «نوجوان تاب‌آور: 10 مهارت کلیدی برای بازگشت از شکست‌ها و تبدیل استرس به موفقیت» به آن اشاره شده است.

این کتاب توسط  دکتر عباس عبدالهی عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا و زهرا آزادفر ترجمه شده است  و درچاپ نخست با تیراژ 300 نسخه در 136 صفحه توسط انتشارات پندارتابان منتشر و روانه بازار کتاب شده است

دکتر عباس عبدالهی عضو باشگاه تاب آوری در توصیف کتاب تاب آوری برای نوجوانان اظهار میدارد که : همانطور که از عنوان کتاب « نوجوانِ تاب‌آور (مقاوم): 10 مهارت کلیدی برای غلبه بر موانع و تبدیل استرس به موفقیت» مشخص است،کتاب تاب آوری برای نوجوانان اثر راجا شیلا به هر دو بعد «رضایت» و «موفقیت» پرداخته است این کتاب توسط دکتر عباس عبدالهی ترجمه شده است

همانطور که می‌دانید محتوای کتاب‌های روان‌شناسی در حال حاضر در دنیا به دو دسته تقسیم می‌شوند: دسته‌ای از کتاب‌ها به بُعد رضایت می‌پردازند، به این معنی که می‌خواهند کمک کنند که نوجوانان استرس کمتری را تجربه کنند و سطح رضایت از زندگی‌شان را بالا ببرد.

دسته دیگری از کتاب‌های روان شناسی به مقوله موفقیت می‌پردازند و تاکید می‌کنند که باید نوجوانان تغییراتی را در تفکر، باور، هیجان و رفتارشان اعمال کنند تا به موفقیت برسند.

به عبارتی آنها بهزیستی را هدف گرفته اند دانشمندان و نویسندگان هر دو گروه انتقاداتی را به گروه مقابل دارند. مثلاً گروه طرفدار موفقیت می گویند نمی شود با نیاز به قدرت و پیشرفت فقط از طریق افزایش رضایت و پذیرش داشته‌هایِ کنونی پاسخ داد و این کار مانند مسکنی موقت است.
همچنین گروهی که کتاب‌هایی با محتوای موفقیت می‌نویسند باور دارند که دستاروردهای فردی و گروهی، نیاز به قدرت و پیشرفت را در انسانها ارضا می‌کند و فرد سطح بالاتری از سلامت روان را تجربه می‌کند.

گروه مقابل انتقادی که به این تفکر دارد این است که این روند فکری باعث افزایش اضطراب و کمال گرایی در نوجوانان می شود و باعث می‌شود افراد از شرایط فعلی خود راضی نباشند (چون برای موفقیت باید از داشته های فعلی راضی نباشی و به دنبال مطلوب خود حرکت کنند) و به احتمال زیاد سطح سلامت روانی پایینی را تجربه خواهد کرد.

خانم دکتر شیلا راجا نویسنده کتاب تاب‌ آوری برای نوجوانان در سانحه‌ها، تجربه‌های آسیب‌زا و ناخوشایند  فردی زیرک و آگاه است خانم راجا در کتابش به هر دو بعد «رضایت» و «موفقیت» به صورت زیرکانه پرداخته است دکتر عیاس عبدالهی استاد دانشگاه و مترجم این کتاب اعتقاد دارد که کتاب کتاب تاب‌ آوری برای نوجوانان یکپارچگی نگرش خانم راجا (آمیخته ای از رضایت و موفقیت)  به نوجوانان را بخوبی ارایه میکند.

 

 

کتاب تاب‌ آوری برای نوجوانان اثر راجا شیلا به هر دو بعد «رضایت» و «موفقیت» پرداخته است این کتاب توسط دکتر عباس عبدالهی ترجمه شده است

 

کتاب تاب‌ آوری برای نوجوانان

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + سه =