کتاب درمانی تاب آوری روانی را تحت تاثیر دارد

دکتر محمدرضا مقدسی

0

کتاب درمانی تاب آوری روانی را تحت تاثیر دارد کتاب سلامت روان و تاب آوری اجتماعی را نیز تحت تاثیر دارد کتاب درمانی شکلی از هنر درمانی خلاق است که از داستان سرایی یا خواندن متون خاص برای توسعه تاب آوری و تقویت ظرفیت های هیجانی انسان کمک میگیرد.

محمدرضا مقدسی مدیر و موسس خانه تاب آوری در ادامه آورده است هر گونه روش درمانی از اصول و قواعد بالینی تبعیت خواهد کرد اما در نظر داریم کتاب درمانی تاب آوری را تحت تاثیر مثبت داشته و موجب تقویت آن خواهد بود.

این روشی بسیار موثر در رشد و توسعه شخصی است این رویکرد با هدف تقویت رابطه خواننده با محتوا، منجر به کاتارسیس روانشناختی( تخلیه هیجانی) و تقویت بینش منطقی مرتبط با تجربیات میشود.

مطالعه بعنوان یک روش جایگزین برای درمان‌های سنتی و کلاسیک شناخته شده محسوب نمی‌شود، اما می‌تواند بسیار راهگشا باشد.
آنچه مسلم است از کتاب و مطالعه برای ایجاد تغییر مثبت در فرد و حل مشکلات روانی انسان میتوان استفاده کرد.
کتاب میتواند در توسعه توانایی و تقویت تاب آوری انسان موثر باشد به همین جهت است که کتاب درمانی به یکی از روش‌های موثر و بی‌خطر در سراسر دنیا تبدیل شده است.
 همانند سازی، درگیر شدن احساسات و یافتن راه‌حلهای مناسب و افزایش قدرت حل مساله که از قضا در تاب آوری روانی هم بسیار مورد توجه است سه فرآیند مهم و شناخته شده در کتاب درمانی هستند
مطالعه به این پرسش پاسخ داده است که چگونه خواندن می‌تواند زندگی را بهبود بخشد، خودیابی و خودشناسی را تقویت کند و منجر به تحول ودگرگونی مثبت شود.

کتاب‌درمانی کاربرد خود را فراتر از درمان‌های رسمی و شناخته شده گسترش داده است شاهد آن هستیم که کتاب درمانی انواع کتابهای صوتی، ویدیو و پادکست های خود یار تا انواع بروشور و بولتن و مجلات را در بر گرفته است همه اینها میتوانند خواننده و مخاطب خود را  از  مزایای بالقوه‌ای مانند مکانیسم‌های مقابله و ایجاد همدلی برخوردار نمایند

به عنوان مثال، برای رفع نیازهای دانش آموزان در معرض خطر بطور موثری از  کتاب های مخصوصی در محیط های آموزشی برای رفع نیازهای این دانش آموزان استفاده میگردد.
اما براستی چگونه خواندن می‌تواند موجب تقویت تاب آوری باشد چگونه خواندن می‌تواند زندگی را بهبود بخشد،
 به چه شکلی خواندن کتاب میتواند در خودشناسی و خود یابی موثر واقع شود؟
کتاب درمانی یک مداخله خودیار است که موجب تقویت تاب آوری روانی و اجتماعی نیز خواهد شد مطالعه برای بهبود سلامت روان و رفاه اجتماعی و تقویت ذخایر شناختی مورد توجه است.
مطالعه می تواند استرس و اضطراب را کاهش دهد و تاب آوری و ذهن آگاهی را افزایش دهد.
مطالعات نشان داده اند که برای کاهش استرس و اضطراب میتوان از کتاب درمانی بخوبی استفاده کرد از این روش حتی در خدمات روان پرستاری برای درمان افسردگی هم استفاده شده است تحقیقات گواهی میدهد که سطوح بالاتر تاب‌آوری و سطوح پایین‌تر افسردگی و پریشانی روانی در مبتلایان به افسردگی که در دوره های کتاب درمانی مشارکت داشته اند معنادار بوده است.کتاب‌درمانی می‌تواند برای بهبود تاب‌آوری از طریق موقعیت‌های داستانی موثر واقع شود.
محمدرضا مقدسی مترجم کتاب کار تاب آوری و بهباشی نوجوانان در ادامه اضافه میکند از کتاب درمانی بعنوان درمان مکمل در بهبودی نوجوانان مبتلا به سرطان استقاده وتاثیرات معنی دار آن مکرر گزارش شده است ما امیدواریم که کتاب درمانی تعاملی را  از طریق باشگاههای کتاب خوانی و جلسات گروه درمانی گسترش بیشتری پیدا کند چرا که افراد کتاب خوان می توانند بینش، دیدگاه ها و راهبردهای مقابله ای را به دست آورند که در توسعه تاب آوری و توانایی آنها در مواجهه با چالش ها کمک می کند.

 

کتاب درمانی می تواند برای بهبود تاب آوری از طریق مکانیسم های مختلف مورد استفاده قرار گیرد:

پرورش همدلی: خواندن در مورد شخصیت هایی که با مبارزات مشابه روبرو هستند می تواند همدلی و درک را تقویت کند.

ایجاد فاصله از واقعیت های آزار دهنده: غوطه ور شدن در عالم خیال می تواند به عنوان یک فرار موقت از استرس زا روزانه عمل کند.

رشد شخصی و توسعه فردی : کتاب های خودیاری می توانند مهارت ها و تکنیک های عملی مقابله ای را ارائه دهند.

عادی سازی: دیدن اینکه دیگران رنج و تجربیات مشابهی را به اشتراک می گذارند، باعث می شود افراد کمتر احساس انزوا کنند.

مقرون به صرفه بودن و دسترسی: کتاب به طور گسترده تقریبا در همه جا در دسترس است کتاب درمانی مقرون به صرفه و اقتصادی است به همین دلیل کتاب درمانی  برای تقویت تاب آوری و رشد فردی گزینه ای مناسب برای بسیاری تبدیل می کند.

کاربرد گسترده جمعیت شناختی: کتاب درمانی در طیف وسیعی از سنین، زمینه ها و فرهنگ ها مؤثر بوده است.

 لذت: خواندن می تواند لذت بخش باشد، کتاب خواندن سلامت روان و تاب آوری را با لذت ترکیب میکند 

محمدرضا مقدسی مدیر و موسس خانه تاب آوری در خاتمه اضافه میکند که این مزایا و سایر ویژگی های بی بدیل کتاب و مطالعه نشان می دهد که کتاب درمانی می تواند ابزار ارزشمندی برای ارتقای تاب آوری و بهبود سلامت روان باشد. با این حال، ذکر این نکته ضروری است که کتاب درمانی جایگزینی برای حمایت حرفه ای از سلامت روان نیست، بلکه ابزاری مکمل است که می تواند منابع و پشتیبانی بیشتری را فراهم کند بدیهی شاغلین در تمامی دامنه های شغلی سلامت روان به این موضوع اشراف کامل دارند .

 

 کتاب تاب آوری روانی اجتماعی را تحت تاثیر دارد کتاب درمانی تاب آوری را تحت تاثیر دارد کتاب درمانی شکلی از هنر درمانی خلاق است که از داستان سرایی برای توسعه تاب آوری و هیجانی کمک میگیرد 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.