کتاب هنر برای تاب آوری منتشر شد

2

 

هنر تاب آوری کتاب هنر برای تاب آوری با ترجمه محمدرضا مقدسی و شقایق هاشمی شکفته

کتاب هنر برای تاب آوری با ترجمه محمدرضا مقدسی و شقایق هاشمی شکفته توسط انتشارات پروچستا در ۶۳ صفحه به همراه یک جدول چارچوب تاب آوری، به قیمت ۳۹،۰۰۰ تومان در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.

این کتاب برای هنرمندان علاقه مند به تاب آوری توصیه میگردد. هنرمندان و مربیانی که در حوزه های مختلف هنری مشغول بکار هستند، تا نگاهی ویژه به تاب آوری کودکان و نوجوانان، هنرجویان و فعالیت هنری در توسعه تاب آوری داشته باشند.

در این  اثر برای تاب آوری تکنیک و ابزارهای مورد نیاز این فعالیت های هنری معرفی شده است که میتواند برای والدین، معلمین، مربیان هنر، درمانگران، مشاوران و مددکاران اجتماعی، اهالی مدرسه و مهدکودک، تسهیلگران، سازمانهای دولتی و غیردولتی که با کودکان کار میکنند مخصوصاً کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان موثر باشد.

تکنیک های چندگانه ای معرفی شده در کتاب هنر برای تاب آوری منبع الهام و یا تلنگری باشد به خلاقیت تسهیلگران و مربیان تا در طراحی روشهایی متناسب با منابع و موانع خود بهتر عمل کنند هاشمی شکفته همچنین اضافه کرد:

با توجه اینکه کتاب هنر برای تاب آوری نخستین گام در این عرصه بشمار می آید در ابتدا به تعریفی از تاب آوری و توضیحاتی دراین مورد برای آندسته از نوآموزان که تازه با این مبحث آشنا شده اند وعلاقه مند به مطالعه بیشتر در مورد تاب آوری و تاثیرات آن در زندگی هستند پرداخته شده است.

خوانندگان همچنین با قوانینی برای تسهیلگران، روشهای اعمال چارچوب تاب آوری در فعالیت های هنری، تکنیک های هنری برای هر کدام از مولفه های تاب آوری، توسعه تاب آوری از طریق هنرهای مشارکتی و چگونگی پیشبرد جلسات گروهی مطالبی است که در کتاب هنر برای تاب آوری آشنا می شوند.

هنر می‌تواند با ارائه ابزاری برای بیان عاطفی، مقابله و فرار روانی، به‌ویژه در شرایط چالش‌برانگیز مانند زندان یا قرنطینه به دلیل همه‌گیری‌ها نقش مهمی در تقویت تاب آوری داشته باشد.
حمایت گروهی در هنردرمانی می‌تواند تاب‌آوری را با ارتقای خلاقیت و منابع داخلی تقویت کند خلاقیت های هنری با پیامدهای سلامت روانی مثبت، یا ادارک مدیریت خویشتن و حس کنترل و رشد شخصی مثبت مرتبط است

مداخلات هنری، بخصوص هنرهای تجسمی میتواند درمان فرسودگی های شغلی و حتی افسردگی موثر واقع شود هنر درمانی می‌تواند بهباشی و رفاه ذهنی را افزایش دهد .حوزه شناختی Neuroesthetics چگونگی واکنش مغز به هنرهای بصری را مطالعه کرده و نشان داده است که نقاشی می تواند سیستم پاداش مغز را فعال کند نمونه های ساده ای از این دست یاد آور میشود که بین هنر و زندگی مثبت و تاب آوری روانی ارتباطاتی برقرار است

علاوه بر این، مشخص شده است که خلاقیت های هنری به خودی خود تاب آوری هیجانی و انعطاف پذیری روانی را تحت تاثیر داشته وموجباب رشد شناختی را فراهم میکند.
خلاقیت هنری و هنر درمانی شکلی متحول کننده ای از آموزش را ارایه میکند که به ویژه برای افراد تحت درمان یا آنان که به تاب آوری بیشتری نیاز دارند شایان توجه است.

هنر همچنین می‌تواند به‌عنوان واسطه‌ای برای یکپارچگی کل‌نگر، تقویت تأمل، آگاهی و ارتباط عمیق‌تر با نقش فرد در جامعه عمل کند.
در محیط های آموزشی،بیان هیجانات و خلاقیت عاطفی به ویژه در آموزش هنر مورد تاکید و توجه است
آموزش و خلاقیت هنری صرف نظر از روند درمان میتواند به زندگی دلپذیرتر و ارتقای سطح شادکامی و معنامندی کمک کند و به طور بالقوه به عنوان یک مزیت رقابتی برای دانش آموزانی که در حال توسعه هستند
شقایق هاشمی شکفته در ادامه این مطلب اضافه میکند که درمان هنرمندانه را نمیتوان بعنوان هنر درمانی یاد کرد وی اظهار امیدواری که کادر متخصص در مشاغل دیگریار اعم از بالینگران و سایرین بیش از پیش با اصوا و مبانی هنر درمانی آشنا شوند.هنر با فراهم کردن راه‌های خلاقانه برای بیان خود، پردازش احساسات و توسعه مهارت‌های ضروری به افراد، به‌ویژه دانش‌آموزان، به آموزش تاب‌آوری کمک می‌کند. درگیر شدن با هنرهای خلاقانه مانند نقاشی، طراحی، عکاسی و غیره می تواند پیامدهای نامطلوب فیزیولوژیکی و روانی را کاهش دهد، به رشد شایستگی های اجتماعی و عاطفی کمک کند و امید به آینده را تقویت کند.

 از طریق هنر، افراد یاد می گیرند که خود را با تغییر وفق دهند، در برابر چالش ها پایداری کنند و خودآگاهی و ذهن آگاهی را توسعه دهند.

هنر افراد را تشویق می‌کند تا ریسک کنند و اهل تخیل باشند و شکست را به عنوان فرصتی برای رشد و یادگیری بپذیرند.

علاوه بر این، هنر از طریق کار گروهی عکس گفتار و طوفان فکری تصویری، همکاری، تفکر انتقادی و مهارت‌های حل مسئله را ارتقا می‌دهد.

با استفاده از هنر به عنوان ابزاری برای بیان و کاوش خود، افراد می توانند انعطاف پذیری و تاب آوری و توانایی خود را برای بازیابی از مشکلات افزایش دهند و در نهایت خود را برای عبور از چالش های زندگی با خلاقیت و قدرت آماده کنند.

کلام پایانی اینکه مترجمین کتاب امیدوار هستند که این کتاب ادبیات تحقیق و گسترش همکاری در فضاهای بین بخشی را برای هنرمندان و تسهیلگران تاب آوری موجب باشد.
Share
2 نظرات
  1. مهتا می گوید

    سلام. کتابها رو چه طور میشه تهیه کرد؟

  2. ف.ی می گوید

    با سلام و احترام لطفا کتابهای تاب آوری( 4 جلد) را برای فروش اینترنتی ارائه نمایید. متشکرم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.