ارزش های ما در عمل و تاب آوری

دکتر مانا چم زاده متخصص روانشناسی مثبت

0

ارزش های ما در عمل و تاب آوری

همواره شگفت آور بوده که چطور ارزش های ما ، توانایی مان را برای بازگشت از چالش ها تحت تأثیر قرار می دهد .
پژوهش ها حاکی از آن است؛ که ارزش های ما در عمل و تاب آوری به صورت عمیقی به یکدیگر وصل هستند .ارزش های ما با تاب آوری رابطه دارند
دکتر مانا چم زاده متخصص روانشناسی مثبت در ادامه این مطلب آورده است ارزش ها در عمل ، هم چنین قابلیت ها و توانمندیهای فردی در رویکرد روان شناسى مثبت است که نظام طبقه بندى CSV را در بر میگیرد و همانطور که در تصویر بالا می بینید ، شامل ؛ انصاف ، شفقت، وفاداری، امید ، سخاوتمندی، عشق، خلاقیت، خرد و دانش، شجاعت، شوخ طبعی ، پشتکار، قضاوت، فروتنی ، عدالت، قدردانی، خودکنترلی، معنویت، درک زیبایی، صداقت و راستی و …. می شود.
تاب آورى یکى از ظرفیت هاى مثبت انسان است. توانایى رو به رو شدن با تجربه هاى آسیب زا و پُر استرس زندگى و قابلیت بازگشت آگاهانه و انعطاف پذیر از این فشارها که منجر به رشد و شروعی تازه در فرد می شود .
تاب آوری خصوصیتی نیست که از بدو تولد وجود داشته باشد بلکه شما آن را در مواجهه با سختی می آموزید و به شما کمک می کند تا دچار فرسودگی و فروپاشی روانی نشوید .
وقتی که ما ارزش های قوی ایی داریم و عملکردمان در راستای آن ارزش هاست ، احساساتی از معنا و هدفمندی را در زندگی مان پرورش می دهیم که این موضوع به ترتیب ؛ تاب آوری و توانایی ما را برای بازگشت از سختی و دشواری‌ها و حرکت رو به جلو تقویت می کند.

پیشنهاد ما به شما

هم چنین مطالعات همسوی دیگر نشان می دهد ؛ افرادی که احساسات روشن و صحیح از ارزش ها و عملکردهای خود در زندگی دارند ، به وسیله آن برای رویارویی با چالش های منفی و بازگشت ، آمادگی بهتری دارند که نهایتا منجر به رضایت و نیک زیستی بیشتر در آنان می شود .
درک رابطه ى بین ارزش ها و تاب آوری می تواند برای ما چهارچوب قدرتمندی در جهت رشد فردی و هدایت کردن فراز و نشیب های زندگی مان فراهم کند .

اکنون شما چطور با ثابت قدم ماندن بر روی ارزش های اساسی تان ، تاب آوری را در خود پرورش می دهید ؟

 

 

ارزش های ما در عمل و تاب آوری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + پنج =