راههای افزایش تاب آوری زوجین

0
راههای افزایش تاب آوری همسران کدام است ؟نقش تاب آوری کاهش تعارضات زناشویی زوجین چیست ؟

ازدواج یکی از مهمترین اتفاقاتی است که در زندگی هر فردی رخ می­دهد.انتخاب یک نفر به‌عنوان شریک زندگی، یکی از حساس‌ترین تصمیم­ هایی است که هر  شخصی در طول زندگی­ اش می­گیرد.

فردی که به‌عنوان همسر انتخاب می­شود، تاثیر بسزایی بر سبک زندگی، شکوفایی و رشد اشخاص دارد. زندگی زناشویی یکی از جهانی ­ترین نهادهای بشری است که دو نفر با نیازها، استعدادها و توانایی مختلف آن را تشکیل داده ­اند.

صمیمی­ترین شکل ازدواج، این است که هیچ عاملی جز مرگ، نتواند پیوند زناشویی را از هم بپاشد و میان زن و شوهر جدایی بیفکند. اما دنیای امروز که دنیایی مضطرب و پریشان است، علی­رغم پیشرفت­های حیرت­انگیز علمی و صنعتی، در زمینه‌‌ی مسائل خانواده همچنان با مشکلات بزرگی روبروست و این مشکلات، موجب تعارضات میان زوجین می­شود. تعارض زناشویی ناشی از ناهماهنگی زن و شوهر در نوع نیازها و روش ارضای آن‌ها، اختلاف در خواسته­ ها، خودمحوری و رفتار غیرمسئولانه نسبت به ارتباط زناشویی و ازدواج است. در واقع تعارض زمانی به وجود می­آید که زوجین به دلیل عدم همکاری در گرفتن تصمیمات مشترک، درجات مختلفی از عدم استقلال و همبستگی را نشان می­دهند. این تفاوت­ ها را می­توان از تعارض خفیف تا تعارض کامل طبقه‌بندی کرد.

ازدواج یک تعهد طولانی بین زن و مرد است. ضروری است که هر دو طرف، از زندگی زناشویی راضی و خوشحال باشند، اما به دلیل ماهیت روابط متقابل همسران و شخصیت منحصربه‌فردی که هر یک از زوجین دارند، فرد نمی­تواند یا نمی­خواهد مسائل را دقیقاً به همان شیوه­ای که فرد دیگری می­بیند، ببیند. بنابراین احتمال بروز دیدگاه­ها و خواسته­های متضاد وجود دارد و بدیهی است که­ درنتیجه‌ی آن، اختلاف دیدگاه­ روی دهد یا نیازها برآورده نشوند. در چنین وضعیتی همسران نسبت به یکدیگر احساس خشم، ناامیدی و ناخشنودی می­کنند و تعارضات رخ می­دهد. با توجه به ماهیت رابطه‌ی زوجین، پدید آمدن اختلاف و تعارض در رابطه‌ی زناشویی طبیعی است.

امروزه عوامل ایجادکننده­ ی تعارضات زناشویی یک موضوع بسیار مهم می‌باشد. بسیاری از روانشناسان وقوع تعارض بین زن و مرد را وابسته به منابع قدرت آنها و نیز استرس­ هایی که در طول زندگی‌شان رخ می­دهد نسبت می­دهند؛ منابع قدرت شامل وضعیت اشتغال زن و مرد، شبکه‌ی روابط اجتماعی هرکدام از آنها، مشکلات جنسی، میزان درآمد و میزان تحصیلات است. وقایع استرس‌آور زندگی خانوادگی می­تواند مثبت یا منفی باشد؛ وقایع منفی، مثل بیکاری و از دست دادن شغل، ورشکستگی و مسائل مالی، بیماری­ ها و نظایر آن ممکن است تعارض­ هایی را در خانواده­ ها به وجود آورد. اگر همسران روش سازنده­ای را برای مقابله با این تعارضات به کار نگیرند، ممکن است منجر به طلاق هیجانی و نهایتا طلاق قانونی شود. بنابراین، تعارض واقعیتی است که در همه زندگی­ ها وجود دارد. اینکه زوجین چگونه با تعارض مقابله می­کنند به توانایی ­آنها برای برقراری رابطه، به‌عنوان زوج بستگی­ دارد.

تاب آوری در زوجین

«تاب آوری » در روانشناسی و زوج‌درمانی، به‌عنوان یکی از راهکار­های تاثیرگذار بر روابط همسران جایگاه ارزشمندی دارد. تاب ­آوری، نوعی حالت قابل توسعه در فرد بوده، که براساس آن قادر است در رویارویی با ناکامی ­ها، مصیبت­ ها و تعارضات زندگی، و حتی رویدادهای مثبت، پیشرفت­ها و پذیرش مسئولیت‌ها به تلاش بیشتر ادامه دهد و برای دستیابی به موفقیت از پای ننشیند. برخی افراد با تاب­آوری بالا، پس از روبرو شدن با بحران­ های زندگی، دوباره به سطح نرمال عملکرد خود باز می‌گردند، در حالی­که برخی دیگر، پس از مواجهه با ناکامی­ ها، شکست­ ها و دشواری­ ها نسبت به گذشته رشد پیدا می­کنند.

همسرانی که تاب آوری بالاتری دارند، درجه­ هایی از سلامت روان و استقلال فردی را دارا هستند.

این زوجین وقتی از محیط و شریک زندگی­شان انتقاد دارند، قادر هستند که نظراتشان را به دیگران انتقال دهند. آن­ها احساسات خوبی نسبت به شریک زندگی و اطرافیان خود دارند، به توانایی‌هایشان باور دارند و می­توانند شرایط را کنترل کنند. آنها در شرایط بحرانی و بروز مشکلات می‌توانند هیجانات خود را مدیریت کنند و مراقب هستند تکانه­ های عصبی فرمان زندگی‌شان را به دست نگیرد. افراد با تاب‌آوری بالا با تکیه بر اندیشه و بهره‌گیری از تجربه‌ی خود و دیگران، بهترین و کم‌هزینه‌ترین راه را برای خروج از بحران پیدا می‌کنند.

راه‌های افزایش تاب آوری زوجین

یکدیگر را سرزنش نکنید

فراموش نکنید که اگر یکی از شما دچار مشکلی شده است، هر دوی شما در آن مشکل شریک هستید و به دنبال مقصر نگردید. در این شرایط با یکدیگر همکاری کنید و با یافتن و به کارگیری راه­ حل، سعی در حل مسئله کنید.

همدرد و همدل باشید

با درک و شناخت احساسات و انتظارات یکدیگر به ارتقای تاب‌آوری هم کمک کنید. به همسر خود اجازه دهید زمانی را در تنهایی سپری کند. به احساس ناراحتی، نیازها و حریم شخصی‌اش احترام بگذارید.

مخالفت خود را با شیوه‌ا‌ی مناسب بیان کنید

تاب آوری زوجین در صورتی به دست می‌آید که بتوانید اختلاف‌نظرها را تحمل کنید و به جای فرار از آنها یاد بگیرید که چگونه یک اختلاف سالم داشته باشید.

 

نقش تاب آوری در زندگی زناشویی

زوجینی که در زندگی زناشویی خود تاب آوری بالایی دارند، در حل مشکلات چاره ­ساز و منعطف هستند. آن‌ها به‌سرعت خود را با شرایط و تغییرات زندگی وفق می­دهند و بعد از بر­طرف شدن بحران‌ها و عوامل فشارزا به حالت بهبود باز­می­گردند.
بحران­ها برای همه‌ی خانواده­ها ممکن است پیش بیاید ولی خانواده ­هایی که تاب‌آوری بالایی دارند، به‌درستی با آن برخورد می­کنند؛ همدیگر را مقصر نمی­دانند و در عوض سعی می­کنند خانواده را از بحران نجات دهند یا از همدیگر کمک بخواهند.
افراد با تاب آوری بالا، توان اجتماعی بیشتری در مواجهه با مشکلات دارند.
این افراد بهتر می­توانند بر مشکلات­شان غلبه کنند و در نتیجه اجازه نمی­دهند تعارض و اختلافات آنها به سطوح بالا برسد.
با افزایش سطوح تاب‌آوری در زوجین می‌توان افسردگی، اضطراب، خشونت و درگیری ناشی از تعارضات زناشویی را کاهش داد. افزایش تاب‌آوری، بهبود کیفیت زندگی و کاهش دلزدگی زناشویی را در پی خواهد داشت.

سخن آخر

با برگزاری دوره ­های افزایش تاب آوری ، می­توان به همسران آموزش داد که گرفتار تعارضات زناشویی نشوند، باورها و عقاید و فرضیه‌های اشتباه خود را در زندگی زناشویی بشناسند و آن­ها را تغییر دهند. انسان­ها می‌توانند با تربیت کردن و نظم بخشیدن افکارشان، زندگی را مملو از صمیمت و آرامش، و به لحاظ هیجانی رضایت‌بخش نمایند.

همچنین مراجعه به روانشناس ماهر، می­تواند به زوج­ها و خانواده­ها کمک کند تا با آگاهی یافتن از نقاط ضعف خود دریابند که مشکلات­شان منحصربه‌فرد نیست و می­توانند با استفاده از تمرینات کاربردی به مهارت‌هایی در جهت کسب رابطه‌ی بهتر و حل تعارضات، کنترل افکار و تعادل بیشتر در زندگی دست یابند.

 

راههای افزایش تاب آوری زوجین
تاب آوری زوجین

 

منبع : نیک آرام

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.