معرفی کتاب تاب آوری روزانه

معرفی کتاب تاب آوری روزانه Everyday Resilience

0

معرفی کتاب تاب آوری روزانه

کتاب تاب آوری روزانه اثر گیل گازل با ترجمه دکتر اسماعیل سعدی پور و نادیا رستمی توسط انتشارات ارجمند منتشر شده است

در کتاب تاب آوری روزانه، برخی از مطالعات علوم اعصاب را که در حال گسترش هستند، بررسی شده است تا درک شما را از ظرفیت تاب‌آوری که همۀ ما در اختیار داریم، عمیق‌تر باشد.

ابزارهای مدیریت کردن مشقت‌های زندگی و هسته قدرت درونی که شما نیاز دارید، هم‌اکنون در اعماق شما می‌باشند و منتظر هستند تا مستقر شوند. علوم اعصاب مدرن مطالعات زیادی در مورد چگونگی استفادۀ از این هسته و تقویت کردن این ابزارها انجام داده است.

تحقیقات در مورد تاب‌آوری از نظر تاریخی بر عوامل خطر تأکید داشته است.

محققان فهرستی از عوامل خطر و آسیب‌زا، از جمله سوءاستفادۀ جسمی و جنسی، طلاق، فقدان، انزوا و … را که پیامدهای مثبت رشدی را کاهش می‌دهد، تهیه و تعیین کردند که هر یک از این عوامل و یا ترکیبی از آنها می‌تواند احتمال دستیابی به پیامدهای منفی رشدی را افزایش دهد.

اما این تحقیقات مشخص نکرده­ اند که چرا برخی از افراد که تحت ‌فشار این عوامل بودند، باز هم شکوفا شدند و در زندگی‌شان به موفقیت رسیدند.

در واقع، مشخص نشده است که چرا برخی از افراد، در میان سختی‌های زیاد استقامت می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر با کوچک‌ترین مشکل در زندگی‌شان از هم پاشیده می‌شوند؟ چه عواملی چنین مقاومت و ایستادگی را حمایت می‌کند و چه عواملی رشد و زندگی سالم را تضعیف می‌کند؟

با ادامۀ این‌گونه مطالعات مفهوم تاب‌آوری پدید آمد. محققان تاب‌آوری را پیامدی در نظر گرفته‌اند که می‌تواند در نتیجه رویدادهای استرس ­زای زندگی باشد.

تاب‌آوری به فرایند پویای سازگاری مثبت در بافتی که سختی قابل ‌توجهی در آن هست، اشاره دارد. این مفهوم بر دو شرط مهم دلالت دارد:

۱) قرار گرفتن در معرض تهدید قابل‌ توجه یا سختی شدید و
۲) دستیابی به سازگاری مثبت با وجود تجربۀ رویدادی سخت. بنابراین، تاب‌آوری زمانی رخ می‌دهد که استرس هست.

برعکس، اگر هیچ استرسی در محیط فرد نباشد تاب‌آوری نمی‌تواند رخ دهد. رویداد ناگوار می‌تواند فرد را محکم‌تر کند، همان‌گونه که، فولاد بر اثر حرارت محکم می‌شود.

این امر تغییر چشمگیری در مفهوم‌سازی رشد انسان در برداشت. رشد و زندگی سالم به معنای چگونگی اجتناب از خطراتی که پیامدهای آسیب‌زا را افزایش می­دهد نیست بلکه، کشف عوامل مثبت و مؤثری است که رشد و زندگی سالم را حمایت می­کند.

به ‌این ‌ترتیب، برای افرادی که رویدادهای منفی را در زندگی تجربه کردند، پیش‌آگهی امیدوارانه‌تری ارائه شد. این افراد بر خلاف تصورات، «محکوم به فنا» و یا «قربانی» حوادث تلخ گذشته نیستند.

در این کتاب به عوامل مهم تاب‌آوری، از جمله، خودتنظیمی، پشتکار، خودمراقبتی، ارتباط، مثبت بودن و انعطاف‌پذیری پرداخته‌ شده است،

همچنین، با استفاده از یافته‌های علوم اعصاب در مورد تغییر مسیرهای عصبی بحث شده است. تمرین‌های تاب‌آوری به‌عنوان راهنمای عملی برای رسیدن به آرامش به شما کمک می‌کند. همچنین، با ذهن ­آگاهی به‌عنوان تکنیکی برای توجۀ به تجربیات زمان حال آشنا می‌شوید.

سرانجام، تجربیات بالینی نشان می‌دهد که رویکردهای مبتنی بر روان‌شناسی مثبت برای حل ‌و فصل مشکلات روانی بسیار مؤثر بوده است.

بر این اساس، مطالب و مهارت‌هایی که در کتاب حاضر ارائه ‌شده است به شما کمک می‌کند تا اعتماد به ‌نفس بیشتری پیدا کنید، احساس راحتی بیشتری با خود داشته باشید و در مواجهه با مشکلات و چالش‌هایی که با آنها روبه­رو می‌شوید، واکنش‌های سازگارانه و موفقیت‌آمیزی نشان دهید.

این کتاب توسط دکتر اسماعیل سعدی پور و نادیا رستمی  در ۱۳۶ صفحه ترجمه و توسط انتشارات ارجمند در چاپ نخست با قیمت ۳۱۵۰۰ تومان در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است .

 

معرفی کتاب تاب آوری روزانه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.