اولین وبسایت تاب‌آوری روانشناختی کشور

به میربانی جامعه معلولان ایران

کارگاه آموزشی تاب آوری به همت شبکه کمک برگزار شد

Image5 instaaaageman 1401

شبکه کمک متشکل از چندین شبکه و سازمان مردم نهاد با هدف یاری  جامعه برای پیشگیری و مهار بحران ها و اسیب های اجتماعی تاسیس شده است..این شبکه  به منظور ارتقا آگاهی و افزایش توان نهاد های مدنی در پیشگیری و مواجهه با بحران ها وآسیب های اجتماعی برامده از بحران ها روز ٢١مهرماه در دفتر جامعه معلولین ایران اقدام به برگزاری کارگاه یک روزه “آشنایی با مفاهیم بنیادی، ارکان و ابعاد تاب آوری” با تدریس محمدرضامقدسی نمود .

در این کارگاه یک روزه، دکتر محمد رضا مقدسی، مدیر و موسس خانه تاب آوری ایران  در خصوص مفهوم تاب آوری و نقش آن در شناخت و برخورد با شرایط بد، استرس زا و مشکلات و بحران ها صحبت کردند. دکتر مقدسی به این نکته اشاره کردند: پیش بینی و پیشگیری دو مفهوم اساسی در مهار بحران ها هستند که نیاز به قدرت و آگاهی دارند. اگر نهادی قدرت  پیش بینی  داشته باشد  ولی قدرت پیشگیری نداشته باشد ،قادر به کنترل و مهار و یا تاب اوردن در شرایط دشوار و یا اسیب های اجتماعی نخواهد بود .

ایشان درادامه گفتند :تاب آوری یک رویکرد تقلیل گرا نیست، ” منظور از تاب آوری تسلیم شدن به  مخاطرات و مشکلات و پذیرفتن نقش قربانی نیست ..بلکه منظور  از صدمه در امان نگاهداشتن فرد و حامعه از مخاطرات است. در واقع تاب آوری نوعی انعطاف و اقدام در برابر شرایط بد و بحران هاست.

در ادامه مدیر و موسس خانه تاب آوری چهار وضعیت در رابطه با نیاز به تاب اوری را بر شمردند نتایح خوب از شرایط و وصعیت بد را حاصل درک درست و آموزش تاب اوری فردی و احتماعی برشمردند. در ارتباط با راهکارهای مقابله ای در روند تاب آوری به این نکته اشاره کرد که زیست اجتماعی نیاز به آموزش و تبادل تجارب  و گفتگو دارد. در صورتی که گفتمان در جامعه شکل نگیرد و خشونت جای آن را بگیرد، باید پایان گفتگو را اعلام کرد. چرا که خشونت پایان گفتگوست.

در این دوره آموزشی که به همت شبکه و د رمحل تالار اجتماعات جامعه معلولان ایران برگزار گردید ۲۰ نفر از شبکه ها و انجمن های مستقل  و مردمی حضور داشتند.گفتنی است دکتر فاطمه قاسم‌زاده بنیانگذار شبکه یاری کودکان در این کارگاه آموزشی حضور داشت

Imageworkshporesiliencve komakka

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب سایت

یادداشت

مقالات تاب آوری

ما در بوکبال حضور داریم

باشگاه تاب‌آوری

پایداری، پرورش، تقویت و توسعه تاب آوری ایران
کلیک کنید
Translate »