کتاب صورتی ، تجربیات زیسته زنان مبتلا به سرطان پستان

0

کتاب صورتی ، تجربیات زیسته زنان مبتلا به سرطان پستان

انتشارات پروچستا برگزار می‌کند:
نخستین گردایه نوشتاری از تجربه زیسته زنان دچار سرطان پستان

سرطان پستان یکی از گسترده‌ترین سرطان‌ها در جمعیت زنان در جوامع امروزی است. میزان پایندگی مبتلایان به سرطان پستان، بسیار تحت تأثیر کیفیت زندگی آنان است.
انتشارات پروچستا از بانوانی که تجربه ابتلا به سرطان پستان را داشته‌اند، دعوت می‌کند تجربیات زیسته خود در این بیماری را برای دبیرخانه «کتاب صورتی» فرستاده تا پس از گردآوری، تدوین و منتشر نماید.
روشن است بازگفت این تجربه برای همراهان، دوران بحرانی مواجهه با خبر ابتلا و پیمودن راه درمان تا بهبود را با آرامش و امیدواری توأم می‌نماید.

در تحقیقات پدیدارشناختی کیفی، منظور از تجربۀ زیسته یک بازنمایی از تجربیات و انتخاب‌های یک شخص معین و دانشی است که او از این تجربیات و انتخاب‌ها به دست می‌آورد. این تجربه به همراه مواردی که بر جامعه و فرهنگ متمرکزند و آن‌هایی که روی زبان و ارتباطات تمرکز دارند شاخه‌ای از تحقیقات کیفی است.

به تجربه‌ای می‌گوییم تجربه‌ی زیسته که از آگاهی و قصدمندی برخوردار باشد و صاحبِ تجربه حقیقتاً درگیر آن شده و در آن زندگی کرده باشد. بنابراین فعالیت‌های مکانیکی یا بدون قصد و آگاهی، تجربه‌ی زیسته محسوب نمی‌شوند.

کار پدیدارشناسی این است که تجربه‌های زیسته را توصیف کند و تأکید می‌کنم توصیف، نه تببین علّی، نه تعمیم و نه حتی تفسیرهای انتزاعی. هدف هم از این توصیف (و تفسیر)، فهم معناهایی است (درباره‌ی چیزها و رخدادها) که از این تجربه‌ها به‌دست می‌آید.

• دوستداران این پژوهش می‌توانند نوشتار خود را به دبیرخانه کتاب صورتی به نشانی اینترنتی:  Pink1Prochesta@gmail.com بفرستند.

 

کتاب صورتی

قابل ذکر اینکه مجموعه رسانه های تخصصی مددکاری اجتماعی ایرانیان، انجمن حمایت ار بیماران مبتلابه سرطان استان کرمانشاه، باشگاه سوارکاری مهتاب، موسسه پرتو آرامش، خانه تاب آوری ایران  و مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران، پروژه (کتاب صورتی) را حمایت می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + هفده =