کوچینگ شناختی رفتاری

(Cognitive Behavioural Coaching)

0

کوچینگ شناختی رفتاری (CBC) رویکردی مبتنی بر مشاهدات است که درمان شناختی رفتاری (CBT) و کوچینگ را برای کمک به مراجعان بمنظور دستیابی به اهداف خود ترکیب می‌کند. هدف کوچینگ شناختی رفتاری میتواند رفاه روانی و یا موفقیت و توسعه فردی باشد

کوچینگ شناختی رفتاری شامل شناسایی و پردازش افکار منفی و یا تمرکزبر رفتارها و باورهایی است که مانع رشد شخصی یا حرفه ای می شوند.کوچینگ شناختی رفتاری نحوه استفاده از نظریه شناختی رفتاری را در کوچینگ ارایه می کند

 این روش رهیاری بر تعیین هدف و برنامه ریزی برای اقدام  و ایجاد تغییرات مثبت در رفتار و نگرش ها تاکید دارد

کوچینگ شناختی رفتاری یک مدل مربیگری و رهیاری قدرتمند است زیرا از نظریه‌ها و تحقیقات متنوع روان‌شناختی برای ارائه استراتژی‌های مؤثر در تحول شخصی استفاده می‌کند. (CBC) در کاهش استرس، کمال گرایی و خودناتوانی و همچنین افزایش تاب آوری، عملکرد و مدیریت خویشتن به افراد کمک می کند (CBC) کمک میکند تا افراد روش های تفکر و رفتار سازنده تری را برای رسیدن به اهداف مورد نظر خود در زندگی شخصی و حرفه ای بدست آورند.

رهیاری شناختی – رفتاری (CBC) بیان می‌کند که رفتار، افکار و احساسات ما نتیجه باور و فرض‌های ما از خودمان، دیگران و کل هستی است و باورهای غیرمعقول، پیامد خطا در نگرش‌های فلسفی هستند.

این کتاب نوشته «مایکل نینان» دانشیار مرکز مربیگری  و مدیریت استرس در بلکیت انگلستان، به‌تازگی با ترجمه «محمدرضا مقدسی» و «نرگس زمانی»، به فارسی برگردانده شده و در ۲۳۱ صفحه، شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و با بهای ۵۵ هزار تومان ازسوی انتشارات سخنوران روانه بازار نشر شده اثر است.

این کتاب را می‌توان خواهرخوانده CBT (درمان رفتاری-شناختی) نامید. این کتاب، «کوچینگ» را در روانشناسی با زیربنای نظری معرفی می‌کند؛ چیزی که پیش از این بی‌سابقه بوده است. در خلاصه این کتاب آمده است: کوچینگ شناختی – رفتاری (CBC) بیان می‌کند.

کوچینگ شناختی – رفتاری (CBC) بیان می‌کند که رفتار، افکار و احساسات ما نتیجه باور و فرض‌های ما از خودمان، دیگران و کل هستی است و باورهای غیرمعقول، پیامد خطا در نگرش‌های فلسفی هستند.

ذهن و عواطف انسان تابع محدودیت‌های محیطی و بیولوژیک نیست و انسان بر واقعیت‌های زندگی و فعالیت‌های خودش تاثیرگذار است و به منظور درک پاسخ‌های عاطفیِ یک نفر به رخدادهای زندگی، مهم است که بدانیم برداشت و نگرش این فرد نسبت به اتفاقات چگونه است و ساختار ذهنی آنها از این وقایع چیست؟

در سال های اخیر نظریه‌های روانشناسی و تمرینات مشخص درمانی برای استفاده از کوچینگ رفتاری، رفتارهای شناختی، وجودگرایی، تمرکز بر روی راه حل و فرد محوری و روان پویایی تطبیق داده شده اند.

یکی از اهداف کوچینگ را کمک به اشخاص برای گسترش بیشتر «درک از خود یا خودفهمی» دانست و افزود: نگاه ریزبینانه و درگیرشدن با مسایل روانشناسی برای ایجاد تغییر در افراد و گسترش مهارت های خودکنترلی باعث پیشرفت و موفقیت در رسیدن به اهداف می‌شود.

بطور کلی کوچینگ و روانشناسی برای بیان سلامت و عملکرد درست در زندگی شخصی تبیین می‌شود و دامنه کاری آن بوسیله مدل ها و الگوهای مربیگری برای تربیت فرزندان و یا بزرگسالان و یا اهداف روانشناختی پایه ریزی شده است

این کتاب چهار عنصر اصلی در کوچینگ را به بحث می کشاند و روش های عملی حل مسئله را ارایه می دهد و در عین حال این کتاب برای روانشناسان، معلمان و مربیان و به ویژه برای آنان که می خواهند با برخورداری از ظرفیت های روانشناسی توسط روش های کوچینگ به دیگران کمک کنند کتاب موثری به نظر می آید.

این کتاب با ترجمه محمدرضا مقدسی و نرگس زمانی از مترجمین خانه تاب آوری و توسط انتشارات سخنوران منتشرشده است .

خانه تاب آوری ایران یک وبسایت تخصصی در زمینه تاب آوری روانشناختی است که توسط دکتر محمدرضا مقدسی تاسیس و مدیریت می‌شود. این وبسایت به منظور کمک به بهبود ارتقا سلامت و اجتماعی، شناخت بیشتر در حوزه تاب آوری، و ترویج مفاهیم روانشناختی فعالیت می‌کند.

خانه تاب آوری ایران تاکنون بالغ بر40 عنوان کتاب تخصصی در زمینه تاب آوری منتشر کرده است و این فعالیت همچنان ادامه دارد.

این وبسایت شامل بخش‌های مختلفی از جمله یادداشت‌ها، مقالات، کتابخانه، و رویدادها است. در بخش مقالات، زحمات پژوهشگران در حوزه‌های دانشگاهی جمع‌آوری و ارائه می‌شود. همچنین، ترجمه‌های کوتاه یا مطالب برگرفته از کتب منتشر شده نیز در این بخش قرار دارد. خانه تاب آوری ایران فعالیت خود را با هدف‌گذاری بر ترجمه، توسعه، ترویج، و همچنین تسهیلگری و آموزش ادامه می‌دهد.

 

 

کوچینگ شناختی رفتاری (CBC) رویکردی مبتنی بر مشاهدات است که درمان شناختی رفتاری (CBT) و کوچینگ را برای کمک به مراجعان بمنظور دستیابی به اهداف خود ترکیب می‌کند. هدف کوچینگ شناختی رفتاری میتواند رفاه روانی و یا موفقیت و توسعه فردی باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 10 =