تاب آوری میتواند مبنای بردباری باشد

0

تاب آوری میتواند مبنای بردباری باشد مطالعات نشان داده است که با افزایش حمایت اجتماعی و توسعه تاب آوری، بردباری نیز افزایش نشان میدهد این موضوع نشانگر آن است که افزایش صبر منجر به کاهش خشونت بوده است.

در این میان دسته دیگری از مطالعات بین افزایش تاب آوری و بردباری ارتباط معنا دار نشان داده اند از قرار تعامل مثبت یا بعبارت دیگر بردباری و تاب آوری موجبات آرامش و انسجام اجتماعی هستند.

بیشتر تعاریف پدیرفته شده از تاب آوری روانی بنوعی مفهوم بردباری را نیز شامل میشوند گرچه میدانیم که تاب آوری فقط صبوری نیست  همچنین دریافته ایم که تاب آوری خوگیری با عامل مزاحم نیست که تاب آوری یعنی اقدام !

25آبان هر سال برابر با 16 نوامبر روز جهانی مدارا و بردباری است که توسط سازمان یونسکو نامگذاری شده است. در این روز تأکید بر این است که همه جهان متعهد شویم علیه نابردباری بسیج شده و برای ترویج مدارا تلاش کنیم سارا حق بین مترجم و نویسنده خانه تاب آوری در ادامه مطلب تاب آوری میتواند مبنای بردباری باشد اضافه میکند که واقعا مدارا کردن و بردباری به چه معناست؟

مدارا تنها یک اصل بسیار با ارزش نیست، بلکه پیش‌شرط ضروری برای صلح و رشد اقتصادی و اجتماعی همه ملت‌ها است.

البته مدارا با کوتاه آمدن، تمکین یا چشم‌پوشی یکی نیست، مدارا به معنای پذیرش این واقعیت است که همه انسان‌ها با تمامی اختلافات ظاهری، موقعیتی، زبانی، رفتاری و ارزشی، حق آن را دارند که در صلح زندگی کنند و همان‌طور که هستند، باشند.

مدارا از اصول بنیادین زندگی اجتماعی است که به طور طبیعی باید ریشه آن را در احترام به حقوق بشر و کرامت انسانی جستجو کرد.

پیشنهاد ما به شما

در واقع هر فرهنگی ارزش احترام را دارد و هیچ باوری مستحق تنفر یا تمسخر دیگران نیست و اگر همه به این باور برسیم می‌توانیم جامعه جهانی بدون جنگ داشته باشیم.

ایجاد فرهنگ بردباری نیازمند خودآگاهی، همدلی و بهبود مهارت‌های ارتباطی است.

بردباری کلید موفقیت است. افراد موفق تحمل بسیار بالاتری دارند. آنهایی که دستاوردهای بزرگ دارند، سختی‌ها و ناملایمات زیادی را تحمل می‌کنند.

بردباری و مدارا کردن مهم است زیرا جامعه‌ای منسجم‌تر و صلح‌آمیز را فراهم می‌کند. افرادی که آزادانه و بدون ترس از آزار و اذیت و مسالمت‌آمیز زندگی می‌کنند، به احتمال زیاد به عنوان اعضای کارآمدتر جامعه، زندگی شادتری دارند.

اگر شما هم بردبار هستید به این معنی است که افرادی را می‌پذیرید که شبیه شما نیستند یا چیزهایی را که دوست ندارید تحمل می‌کنید. افرادی که در یک جامعه بردبار زندگی می‌کنند، بیشتر از دیگران شادی را تجربه می‌کنند. مدارا کردن به ارتقای فردگرایی و بیان علایق و باورهای شخصی کمک می‌کند.

 

روش‌های افزایش بردباری

  • مالکیت احساسات خود را بپذیرید. بدانید که هیچ‌کس نمی‌تواند بدون اجازه شما احساس خاصی در شما ایجاد کند.
  • کنجکاوی را توسعه دهید. در بسیاری از موارد، زمانی که ما نسبت به دیگران کم‌تحمل هستیم، صرفاً به این دلیل است که اطلاعات ما کافی نیست و آن‌ها را درک نمی کنیم.
  • دیدگاه خود را تغییر دهید و تلاش کنید نسبت به مسائل ذهنی باز داشته باشید.
  • احترام گذاشتن و محبت کردن به دیگران را تمرین کنید. بردباری با توانایی و تمایل به پذیرش و احترام گذاشتن به افراد، ایده‌ها و شیوه‌های مختلف نشان داده می‌شود.
  • به زبان و آنچه که بیان می‌کنید حساس باشید. کلمات مهم هستند و شما آن‌ها را انتخاب می‌کنید.
  • از کلیشه‌ها دوری کنید و به فردیت و تفاوت‌ها احترام بگذارید.
  • تمایل به پذیرش رفتار و باورهایی را که ممکن است با آن موافق نباشید یا آن را تأیید نکنید را در خود پرورش دهید.

 

تاب آوری میتواند مبنای بردباری باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.