چه ویژگی هایی تاب آوری را تقویت میکند ؟

به قلم و ترجمه ساناز شاهوردی مترجم و نویسنده خانه تاب آوری

0
چه ویژگی هایی تاب آوری را تقویت میکند؟ تامل در پاسخ به این سوال بسیار مهم است چرا که میتواند همانند قطب نما ما را در توسعه و تقویت تاب آوری هدایت کند .همه ما قابلیت تاب آور شدن را داریم, اما با شناخت و پرورش مهارتهای مربوط به آن می توانیم تاب آوری مان را افزایش دهیم.
تاب آوری, توانایی ما برای مقابله با چالش های زندگی و در صورت لزوم بازگشت به عقب است. درست مانند کودکی ناتوان که در برابر حل یک پازل تسلیم نمی شود. پرستاری که علیرغم حال روحی بد و افسردگی اش, با لبخند به بیمارانش خدمت می کند. بیماری که با وجود ابتلا به سرطان پیشرفته اش, انتخاب می کند که برای هر روز قدرددانی کند. تمیز کردن خانه, پرداخت قبوض, شستن لباس ها, رفتن به سرکار و یافتن زمانی برای خندیدن با دوستان و خانواده حتی در لحظاتی که احساس خوبی ندارید, همه و همه نمونه هایی از تاب آوری هستند اما براستی چه ویژگی هایی تاب آوری را تقویت میکند ؟
ساناز شاهوردی مترجم و نویسنده خانه تاب آوری در ادامه این یادداشت آورده است : تاب آوری را نمی توان به صورت یک ویژگی ثابت و صفر و صدی در نظر گرفت و اینگونه استنباط کرد که شما این ویژگی را دارید یا خیر؛ بلکه چیزی است که شما روی آن کار می کنید و آن را رشد می دهید و مهارتهای معینی وجود دارند که به شما برای انجام این کار کمک می کنند.
کار کردن روی این مهارتها می تواند به شما کمک کند تا بتوانید با چالشهای بیشمار زندگی کنار بیایید: تاب آوری به حل خلاقانه مشکلات, چارچوب بندی مجدد, ارتباط با دیگران, کمک گرفتن و بازگشت به عقب کمک می کند. ” افراد تاب آور مدبرتر هستند. آنها عواطف نشاط آور بیشتری را تجربه می کنند و از نظر فیزیکی سالم تر هستند و روابط بهتری دارند”. ( دکتر سوود)
در ادامه مقاله,  نگاهی خواهسم داشت به ویژگی هایی تاب آوری را تقویت میکند نه مورد از مهارتهایی که تاب آوری انسان را تقویت میکند , را عنوان کرده و به بررسی چگونگی پرورش آنها می پردازیم:
1– خونسردی
چرا خونسردی تاب آوری را تقویت می کند؟
یک موقعیت غافلگیر کننده, گیرکردن در آسانسور, پنچر شدن لاستیک, گم کردن کیف پول- مواردی که زندگی سناریوهای بیشماری ارائه می کند تا توازن و تعادل شما را به هم بزند. این موقعیت ها ( مخصوصا موارد آزار دهنده) می توانند الگوهای فکری شما را از حالت های منطقی به حالت های واکنشی تغییر دهند.
چگونه می توان در این موارد بهتر عمل کرد تا بتوان تاب آورتر شد؟ کمی تامل کنید, آسیب دقیق را تعیین کنید و یک دقیقه درباره این که چه پاسخی بدهید, فکر کنید. راه حل هایی را انتخاب کنید که نشان دهنده ارزش های شما باشند و از منافع شما محافظت کنند. چند نفس عمیق هم با جلوگیری از افزایش آدرنالین, می تواند به شما کمک کند.
2- صبر
چرا صبر تاب آوری را تقویت می کند؟
گوش دادن هنری است که صبوری ما را می سنجد, مخصوصا زمانی که دیگران چیزهایی را می گویند که ما دوست نداریم بشنویم, یا زمانی که می خواهیم کسی باشیم که صحبت می کند. صبوری کردن نشانگر تاب آوری است.
چگونه می توان در صبوری بهتر شد؟ با توجه کامل به دیگران در زمانی که صحبت می کنند, تامل در قضاوت, و اجازه دادن به دیگران برای اینکه بتوانند افکارشان را بدون وقفه کامل کنند ما را به شنونده های بهتری تبدیل می کند و در نتیجه ما تاب آورتر می شویم.
به یاد داشته باشید که گوش کردن به دیگران به آنها کمک می کند تا آنها احساس خوشحالی و ارزشمندی کنند. دو گوش شما قدرتمندترین ارگان موجود در بدن شما, برای شفابخشی به دیگران هستند.
3- خوش بینی
چرا خوش بینی تاب آوری را افزایش می دهد؟
امید انتظار برای فردایی بهتر است. افراد امید وار خوشحال تر و سالم تر هستند و حتی عمری طولانی تر دارند. در حالی که به طور قطعی برای اکثریت ما احساس خوش بینی در روزهایی که دنیا برایمان خوب است, آسان تر خواهد بود, مهم تر این است که در روزهای تاریک هم بتوانیم مثبت بودنمان را حفظ کنیم.
چگونه می توانیم خوش بینی را در خودمان بهتر کنیم؟ برای بهتر شدن در دیدن نقاط روشن در زمان های سخت ( و تاب آور ماندن), روزهای خوب را به خاطر آورید, به کسانی فکر کنید که شما را حمایت می کنند, به استقامتتان, به اهدافتان, و آنچه که به آن ایمان و یقین دارید فکر کنید. امید تا حدی ذاتی است, اما تا حد بسیار زیادی می تواند یک انتخاب باشد.
4- حق شناسی
چرا حق شناسی تاب آوری را افزایش می دهد؟
حق شناسی و سپاسگزاری مانند تاپینگ و لایه رویی یک پیتزا است. ما به آن نیازی نداریم, اما حضور آن به ما کمک می کند تا تجربه ای به مراتب لذت بخش تر داشته باشیم. نگرش حق شناسانه و سپاسگزاری, روابط و خوب بودن کلی مان را تقویت می کند.
چگونه می توانیم حق شناسی را در خودمان بهتر کنیم؟ برای اینکه در قدردانی بهتر شوید, نیاز دارید تا هم در لحظات کوچک و هم در لحظات بزرگ آن را تمرین کنید, تا بتوانید از موفقیت هایتان لذت ببرید و موارد خارق العاده را در شرایط عادی پیدا کنید. برای چیزهای کوچک قدردان باشید, مانند یک نفس عمیق, یک لیوان آب, یک دیدگاه خلاقانه, یک لبخند, یک آغوش, یا چیزی که به موقع می رسد.
5- پذیرش
چرا پذیرش تاب آوری را تقویت می کند؟
بیشتر ما کنترل کردن را دوست داریم, اما بخش زیادی از زندگی از کنترل ما خارج است. شما یک انتخاب دارید: یا از عدم قطعیت ها غافلگیر شوید یا آنها را با روی باز در آغوش بگیرید ( حالت دوم تاب آوری را افزایش
می دهد).
چگونه پذیرش تاب آوری را بهتر می کند؟ پذیرش عدم قطعیت به معنی درگیر شدن خلاقانه با ناشناخته ها است. برای انجام این کار با روی گشاده هر آنچه که سر راهتان قرار می گیرد را بپذیرید. به زندگی بله بگویید به خوبی هایش و حتی به موارد ناخوشایند.6- مهربانی
چرا مهربانی تاب آوری را تقویت می کند؟ ما انتخاب می کنیم که مهربان باشیم, و انجام این کار اراده قابل توجهی را می طلبد. بیماری های جسمی, ترس ها, از دست دادن ها, نا امنی ها و بیشتر تجربیاتی که انرژی مان را تخلیه می کنند, ظرفیت ما را برای مهربان بودن با دیگران و حتی خودمان کاهش می دهند ( به خلق و خوی خودتان زمانی که کمر درد دارید یا در محل کارتان دچار استرس می شوید, فکر کنید). با این حال, مهربانی نکردن با دیگران, مانع از درمان, مراوده, شفا بخشی و حل مساله می شود.
چگونه می توانیم مهربان تر باشیم؟ متعهد شوید که با دیگران و خودتان مهربان تر باشید ( حتی زمانی که تلاش بیشتری را
می طلبد). مهربان ماندن در طول زمان های سختی ممکن است به تلاش بیشتری نیاز داشته باشد, اما در نهایت و با گذر زمان
کم زحمت تر خواهد شد.
7- حس هدفمندی
چرا هدفمندی تاب آوری را تقویت می کند؟
چگونه می توانیم احساس هدفمندی را افزایش دهیم؟ شناسایی اهدافمان به ما کمک می کند تا انرژی خود را متمرکز کنیم, درگیر کارمان بمانیم, امیدوار بودن را ساده تر می کند, ما را سرشار از شجاعت می کند و همین موارد باعث افزایش تاب آوری مان
می شود. هدف می تواند ناشی از تلاش برای کمک به دیگران یا پیروی از مجموعه ای از ارزشها باشد.
چگونه می توانیم در احساس هدفمندی بهتر شویم؟ به آنچه که به زندگی شما هدف و معنا می بخشد, فکر کنید. آن را بنویسید. ممکن است یک چیز بزرگ باشد یا مجموعه ای از چیزهای کوچک. اگر وقتی به آن فکر می کنید, باعث لبخندتان می شود, شما را غرق جسارت می کند و باعث می شود که کل روزتان را با احساسی الهام بخش سپری کنید, بدانید که درست انتخاب کرده و به آن هدف و معنا رسیده اید.
8- بخشش
چرا بخشش تاب آوری را افزایش می دهد؟
مهم نیست که دوستان, عزیزان و همکارانتان چقدر فوق العاده باشند, سوتفاهم ها پیش خواهند آمد و ممکن است این موارد شما را نا امید کنند. شما یک انتخاب دارید: این درد شما را فرا بگیرد یا شفا دهد. بخشش, بار دردها و آسیب هایتان را کاهش می دهد, مغزتان را رها می کند تا روی چیزهایی تمرکز کنید که به زندگی تان معنا می دهند و برای شما شادی به ارمغان می آورند.
چگونه در بخشش بهتر شویم؟ برای تاب آورتر بودن, با بخشش کسی که شما را آزار داده است, حداقل, قدرت را برای امروز پس بگیرید و انرژی تان را صرف فعالیت هایی کنید که هدف زندگی تان را تکمیل می کنند.
9- ارتباط
چرا ارتباط تاب آوری را تقویت می کند؟
تنهایی به این معنی نیست که ما کسی را در اطرافمان نداشته باشیم یا افرادی نباشند که در انجام کارهایمان کمک مان کنند. ما حتی می توانیم در یک مهمانی صد نفره هم احساس تنهایی کنیم و یا در  جمع دوستانه یک یا دو نفری احساس کنیم که عمیقا با هم ارتباط داریم. تنهایی کمبود ارتباط با دیگران است و برای ذهن و جسم ما به شدت مضر است.
چگونه می توانیم در ارتباط بهتر شویم؟  برای ایجاد روابط قوی حداقل با چند نفر, می توانیم تاب آوری را ایجاد کنیم. آنها به ما کمک می کنند تا امید و جسارت را پرورش داده و سلامت جسمی و طول عمرمان را نیز افزایش دهیم.

شما نیز میتوانید با تامل در این سوال که چه ویژگی هایی تاب آوری را تقویت میکند ؟ پاسخ های شخصی خود را پیدا کنید و آنچه را که در روزهای سخت به یاری تان آمده است یادآور یکرده و گرامی بدارید.

چه ویژگی هایی تاب آوری را تقویت میکند ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + یازده =