دکتر سالواتور مدی (Dr. Salvatore Maddi )

0

 

مدی سالواتور موسس انسیتو سرسختی و دارای مدرک دکتری روانشناسی از هاروارد کمبریج  میباشد

ایشان همچنین در دانشگاه کالیفرنیا مشغول به ندریس وتحقیق است  اگرچه  توسعه و ترویج رویکرد ( سرسختی روانشناختی) عمده ترین فعالیت دکتر مدی سالواتر محسوب میشود. اما از ایشان کتاب و مقالات متعددی نیزبه ویژه در زمینه مدیریت استرس منتشر شده است.

 

سخت رویی، الگویی از نگرش ها و مهارت هایی است که با دادن جراتمندی و راهبردهایی در جهت توسعه تاب آوری به افراد کمک میکند تا با تبدیل مصائب بالقوه به فرصت های رشدی، عملکردشان را بهبود بخشیده و حتی احساس رضایت و روان درستی را هم تجربه کنند.  بی شک سرسختی روانشناسی ، به عنوان مسیری به سوی تاب آوری ثمره فعالیتهای متمرکز و مستمر ایشان است .

 

 آشنایی با آثار دکتر مدی سالواتوربرای طیف گسترده ای از  روانشناسان ومشاوران درحوزه های مختلف فردی ، تحصیلی ، خانواده و سازمانی و صنعتی، مددکاران ، مربیان و معلیمن ، رهیاران و ره نمایان کاملا ضروری به نظر میرسد.

 

  هم از این رو دکتر مدی سالواتور درسازمانهای نظامی ، آموزش و پرورش وبنگاه های اقتصادی دارای مقام مشورتی وسوابق قابل توجه می باشد  .

امروزه مدی سخت رویی را ترکیبی از سه نگرش مذکور (تعهد ، کنترل و چالش) توصیف کرده است که در کنار هم «شجاعت و انگیزه» لازم را برای تبدیل شرایط استرس زا از فجایع احتمالی به فرصت های رشد شخصی فراهم می کند و اعتقاد دارد که این سبک عملکرد کلی، بر نحوه دید فرد و تعامل با جهان اطراف تأثیر می گذارد. سخت رویی اغلب عامل مهمی در«تاب آوری روانشناختی» یا راهی در سطح فردی است که منجر به نتایج تاب آور می شود.

از سال 1979، یک تحقیق نسبتاً گسترده ای جمع آوری شده که بر این باور است که سخت رویی با تاثیرات مفید خود می‌تواند اثر مخرب استرس بر سلامتی و عملکرد فرد را از بین ببرد. اگر چه تکیه مطالعات اولیه تقریبا به طور انحصاری در مورد مدیران کسب و کار بود ولی در طول سالهای بعدی بر روی متغیرهای زیادی از جمله گروههای شغلی، نظامی، معلمان، کارکنان دانشگاه، آتش نشانان و دانشجویان نیز به انجام رسید.

با توجه به تمامی این تحقیقات ولی باز هم نیاز روانشناسی بر این است که هنوز مطالعات بیشتری در این زمینه و ارتباط سخت رویی بر تعدیل استرس در مشاغل و فرهنگ های بیشتری به انجام رسد. در آخر نیاز است اشاره شود که تاثیرات شناخته شده سخت رویی بر دیگر سازه های روانشناسی از جمله ارزیابی شناختی، مقابله رفتاری، منابع اجتماعی و ارتقای سلامت و حتی بیولوژیک نیز میتواند تاثیرات مهمی به جای گذارد.

همچنین تحقیقات نشان داده که بین سخت رویی با سایر ساختارهای شخصیتی در روانشناسی از جمله منبع کنترل، احساس انسجام، خودکارآمدی و خوش بینی ذاتی شباهت های قابل توجهی مشاهده شده است.

سرسختی و امید به زندگی
افراد سرسخت با وجود پیشامدهای ناگوار به رویارویی موفق و کارآمد در برابر تنش ها امیدوارند، از توانایی یافتن معنی در تجارب آشفته ساز برخوردارند و به نقش خود به عنوان فرد ارزنده و مهم باور دارند و از آنجا که لازمه داشتن شخصیت سرسخت (تعهد، کنترل و مبارزه جویی) داشتن سلامت روانی است و کسی که از سلامت روانی برخوردار نباشد، در برابر رویدادهای زندگی دچار ناامیدی و افسردگی می شود، می توان گفت که این دو متغیر(سرسختی و امید) لازم و ملزوم یکدیگرند.

تا انسان امیدوار نباشد، نمی تواند موقعیت های مثبت یا منفی زندگی که نیاز به سازگاری و تطابق دارند را ایجاد کند. امیدواری باعث پرورش دیدی خوش بینانه نسبت به زندگی می شود، فشار زا بودن وقایع را کاهش می دهد و به زندگی معنا و هدف می بخشد.

فردی که دارای شخصیت امیدوار و سرسخت است، بر این باور است که تجربیات و حوادث را می توان پیش بینی و کنترل کرد، بنابراین با تقویت انعطاف پذیری، حتی رویدادهای بسیار ناهماهنگ را هماهنگ می کند و آنها را مورد ارزشیابی قرار می دهد(نادری و حسینی، ۱۳۸۹).

برگرفته از کتاب: سخت رویی (بهره‌گیری از شرایط استرس‌زا در جهت رشد تاب‌آوری) / تالیف: سالواتور مدی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 5 =